iets van de alkaloïde in zijn lichaam moest hebben gekregen. Hij nam weer iets in en na enige tijd begonnen de vreemde gewaarwordingen terug te komen. Hij keerde zich naar de plank waar het flesje met de nieuwe chemicalie stond. Tot zijn ontsteltenis zag hij het flesje met het etiket waarop de laboratoriumcode was vermeld, glinsteren en groter worden met de drie letters L.S.D.. Zijn hallucinaties werden intenser en in zijn angst meende hij krankzinnig te zullen worden. De volgende dag was hij weer gezond. Tegenwoordig is L.S.D. gevreesder dan welke andere drug ook. Ook voor het klandestien plegen van abortus werd moederkoren gebruikt. Een ex- politieman vertelde mij, dat vroeger adspirant-agenten tijdens hun opleiding gecon fronteerd werden met moederkoren. Ook had hij zelf een geval meegemaakt, dat huiszoeking werd gedaan bij een aborteuse, daarbij werd onder andere gezocht naar moederkoren. De gevolgen voor het vee. Als je met veldonderzoek naar het voorkomen van moederkoren in een weiland bezig bent, komt allicht de vraag op wat het gevolg kan zijn voor dieren die met het gras het moederkoren binnenkrijgen. Volgens een geraadpleegde dierenarts kan dit gevolgen hebben voor het vee. Evenals bij de mens kan ook bij het vee koudvuur optreden; de uiteinden van ledematen, staart en oren worden soms aangetast. Ook spierkrampen onder invloed van het centrale zenuwstelsel kunnen optreden en verder beschadigingen van cellen en bloedvaten. Niettemin is de kans op ziekte voor het vee heel gering. Het komt maar zelden voor dat er voldoende moederkoren wordt opgegeten om de ziekte te veroorzaken. Conclusie. Uit het voorgaande blijkt, dat er na het plegen van een veldonderzoek heel wat voor de dag kan komen. Bij navraag bij verschillende landbouwers bleek dat in tarwe en gerst geen moederkoren wordt gevonden. Rogge wordt voor zover mij bekend, niet meer in Zeeland verbouwd. Wel komen de diverse soorten moederkoren voor op vele grassoorten. Hieruit blijkt, dat ook andere zwammen dan paddestoelen met een hoed en een steel heel interessant kunnen zijn. Ook kan ik u gerust stellen wat betreft het eten van een sneetje roggebrood;' door de betere bestrijdings- en schoningsmethoden van de rogge komen de sclerotia niet meer in het meel terecht. Geraadpleegde literatuur: Arnolds, E. e.a., Standaardlijst van Nederlandse macrofungi, z.p., 1984 Bruijn, G. de, Moederkoren, Heilig Vuur en de Antonietenorde, Lunteren, 1986 Ellis, M.B. en Ellis J.P., Microfungi on land plants, Londen, 1987 Mastenbroek, E., en Oort, A.J.P., Het voorkomen van moederkoren op granen en grassen en de specialisatie van de moederkorenschimmel, z.p., 1941 Kuijs, W.D.J., De paddestoelen van Zuid-Beveland, Goes, 1988 Kuijs, W.D.J., De paddestoelen van Schouwen-Duiveland, Goes, 1991

De Spuije | 1992 | | pagina 10