voor de overstroming van 1530 en niet in de kerk die in de Torenpolder heeft gestaan, ergo in de eerste kerk van voor 1352. Voer voor echte historici en archeolo gen. De kerk, breken en bouwen. Als zelfstandige parochie wordt Wissenkerke voor het eerste genoemd in 1242. Het moet een belangrijke parochie zijn geweest, want er waren twee pastoorsplaatsen en behalve een aantal altaren waren er in de kerk vier vicarieën gesticht, ter ere van St. Catharina, St. Nicolaas, de heiligen Adrianus en Agneta en voor de H. Geest. Het dorp en dus ook de kerk moest tengevolge van overstromingen worden verplaatst. Dit was in 1352. Ook de tweede kerk kon niet tegen het natuurgeweld. Zoals reeds vermeld, werd Noord-Beveland drijvende op 2 november 1532. De ruïne van de Plompe- of Kamperlandse toren, gelegen in de noordhoek van de Geersdijkpolder, werd na 1755 opgeruimd. Een in 1774 bij de Torenhoeve geplaatste gedenksteen is de enige herinnering aan het in financieel opzicht toch niet zo rijke Roomse leven van weleer. Kort na de herindijking van het eiland in 1598 ging men regelmatig gods dienstoefeningen houden. De predikant van Colijnsplaat, ds Merison, kreeg aanvanke lijk het hele eiland te verzorgen, een aanzienlijk karwei. Eerst in 1659 kreeg hij hulp van de predikant van Kats. Het jaar daarop kreeg Wissenkerke een eigen plaats van samenkomst, een landbouwschuur. Ds Merison hield de eerste preek in de schuur op 9 januari 1661. De eerste predikant van Wissenkerke was Ds Lievense, die door ds Merison werd bevestigd op 17 maart 1661. Ds Merison zal wel blij zijn geweest. Hij had bij de classis in Middelburg op de komst van een eigen predikant voor Wissenkerke aangedrongen want "de lastigcheden" zijn zo groot "aleer can gecomen werden tot het gehoor van Godes H. Woon.Ds Lievense deed zijn best om tot het bouwen van een eigen kerk te komen. Met steun van de diaconieën en kerken van Zuid-Beveland verrees er in 1679 een bescheiden maar doelmatig kerkgebouw. Ds Lievense de eerste bouwpastor, overleed op 16 september 1705. Hij werd begraven in de kerk aan de voet van de preekstoel. Het opschrift op de zerk luidde: "hier leyt begraven de Heer Johannis Lievense in sijn leven de eerste predikant tot Wissenkerke, overleden op den 16 September 1705." In 1779 werd de kerk vergroot en verbeterd. De inwijding geschiedde door ds Kuipéri, "na voorafspraak" over 1 Kon. 8:28 en 29 en met de tekst Ps 84: 1-3. Ondanks de preek van ds Nicolaas Kuipéri over "Hoe lieflick zijn Uwe wooningen, o Heere der heyrscharen" en ondanks een aanzienlijke gift voor het onderhoud verkeerde het bedehuis enkele tientallen jaren later in een slechte conditie. Zo was dan in 1826 de tijd gekomen dat het noodzakelijk werd geacht om tot nieuwbouw over te gaan. Reeds voor 1824 was door Koning Willem I f. 6000,- subsidie toegestaan voor het herstellen van de bestaande kerk of het bouwen van een nieuwe. Op dinsdag 26 september 1826 werd de nieuwe kerk aanbesteed bij Frans Franchoisse. Natuurlijk moesten de kelen gesmeerd worden en de "Heeren Kerk-

De Spuije | 1992 | | pagina 13