van f. 350,-. Het oude werd verkocht voor zeven gulden. In 1870 moest de kerk worden vergroot en gerestaureerd. De kerk werd verhoogd. Er werden gaanderijen geplaatst en steunberen aan de buitenzijde aangebracht. Ook werden zeventien kerkramen en een ventilator met een totaalgewicht van 2835 kilo aangebracht. De levering geschiedde door de ijzergieterij De Prins van Oranje te 's Gravenhage voor f. 683,33. Verder leverde deze firma twee kronen en twaalf armen voor petroleum verlichting voor f. 133,—. Als gevolg van de verbouwing van de kerk moest het orgel hoger worden geplaatst. Er ontstond een probleem. Koning David, staande boven op het orgel, kon, hoewel klein van gestalte, niet meer op het orgel staan na de verbou wing. De ruimte tussen orgel en plafond was te krap. Geen nood, zijn houten benen werden afgezaagd. David mocht weer, hoog verheven, boven de "groote schare" in het bedehuis prijken. Bij de afbraak van de kerk zijn de benen teruggvonden. Thans staat koning David, voorzien van zijn oorspronkelijke benen, vóór het orgel in een in 1969 gebouwde nieuwe kerk. Iedereen, die nog geen bezoek heeft gebracht aan Koning David en het orgelspel nog niet heeft beluisterd, heeft veel gemist. De kerk werd gesloopt in 1968. De afscheidsdienst werd geleid door ds B.C. de Gelder op zondag 20 oktober. Zijn thema was: "Breken en bouwen.Op 31 oktober 1969 werd het huidige kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Wissenkerke in gebruik genomen. Het orgel. De Encyclopedie van Zeeland vermeldt, dat de Gereformeerde Kerk van Wissenkerke een belangrijk kabinetorgel bezit. Het is gebouwd door Pieter Müller in 1767 en het is afkomstig van de Kleine of Nieuwe Kerk te Vlissingen. De Geref. Kerk kocht dit orgel in 1861. Het is mijns inziens een omissie in de Encyclopedie, dat het histori sche orgel van de Hervormde Gemeente, dat in 1862 gebouwd werd door J.J. Vollebregt, niet genoemd wordt. Op 9 en 10 september 1986 bespeelde Kees van Eersel vier historische orgels op de Bevelanden, waarvan de twee genoemde te Wissenkerke. De muziek werd vastgelegd op een grammofoonplaat, uitgegeven door de Heemkundige Kring De Bevelanden. Enkele predikanten. Johannes Lievense was de eerste predikant. Hij overleed in 1705 en werd onder de kansel begraven. In 1870 werd de kerk verbouwd. De grafsteen werd toen in het voorportaal van de kerk gelegd. Een onbekende dichter schreef het volgende bijschrift op de zerk: "Indien ik lag waar ik moest wezen, 'k Zou in de waarheid u doen lezen: Hier onder den arduinen zerk Rust d'eerste Leeraar dezer Kerk. Doch laat u door geen schijn bedriegen, Ik lig hier jarenlang te liegen, Want bij 't vernieuwen van 't gebouw, Werd ik verplaatst met veel gesjouw In 't voorhof van den nieuwen Tempel En lig nu voortaan bij den drempel, Daar 'k voormaals bij den kansel lag, In 't oud gesticht

De Spuije | 1992 | | pagina 16