De Kerkstraat te Wissenkerke, met op de achtergrond voormalige Hervormde Kerk, ca. 1900. Tot het nemen van de beslissing diende ook een brief aan Tarellus Diede van 1361 "cepte qua Ecclesiae communione Indigne est.Meerten de Wit, zijn vrouw Maria Roelofs, Cornelis Oudenhove en Magdaleena Meerman moesten door de kerkeraad bezocht worden wegens "kijvegien.In 1744 werd de regel ingesteld: "Indien iemand weduwnaar wordt, een stoel heeft in de kerk, hertrouwt met een vrouw die ook een stoel heeft, moet hij een stoel afstaan.Ook in 1744: Jacob Verhoef krijgt opdracht om een "armenkist" te laten maken en deze in de consistorie vast te maken. In 1745 stelde de kerkeraad vast dat bij ontijdige geboorte van een kind de ouders de toegang tot het Heilig Avondmaal zou worden ontzegd. Een geval van kindermishandeling deed zich voor in 1746. Op 31 juli moest Francois Meersman voor de kerkeraad verschijnen wegens mishandeling van een onder zijn hoede staand arme-kind. Tijdens de vergadering drong zijn vrouw, Thona van den Berg, binnen. Er ontstond veel getier; zij toonden geen ontzag voor predikant en kerkeraad. De predikant pakte Meersman bij de arm, maar dat hielp niet. Eindelijk verdwenen Meersman en zijn vrouw toch van het toneel. Vrouwen uit de gemeente hadden zich zeer geërgerd bij het zien van de mishandelingen en zelfs geschreid. Het arme kind werd Meersman ontnomen en hem werd tijdelijk de toegang tot de tafel (het H.A.) ontzegd. Op 25 juni 1747 brachten de predikant en Pieter Verhulst rapport uit over het huisbezoek in Kamperland en de buitenpolders in het noorden. Pieter Geelhoed en zijn vrouw hadden gezegd niet te zullen naderen tot de H. Tafel.

De Spuije | 1992 | | pagina 20