ziet de gevel aan en zegt ja het schoonste is voorgedaan." (Jacob Cats) door D.J. Wieringa. Degene die de Buijs Ballotstraat in Kloetinge doorgaat, merkt tussen de vele Mansar dewoningen op, dat er één gevel uitspringt. Dat is die van het pand met huisnummer 42, waarachter zich ook een mansardedak bevindt. Dit huis is uniek. Het heeft een in- en uitgezwenkte topgevel en is omstreeks 1913 gebouwd. Het is kadastraal bekend sectie E 2290 en A 1161. In dit artikel is een bescheiden inventaris gemaakt van enige wetenswaardigheden in historische en technische zin. Hiermee komt het object meer tot leven. Eerst wordt geprobeerd het huis te dateren, vervolgens worden eigenaars vermeld. Na de beschrijving van de bouwstijl en uitleg bij enkele begrippen komt de technische informatie. Uit het gemeentearchief van Goes en gegevens van de afdeling Bouw- en Woningtoe zicht komen we te weten, dat het aangrenzende huis aan de zuidzijde, met nummer 44, sectie E 2291, is gebouwd in 1913. In een bouwaanvraag uit 1943 voor een nieuw te bouwen schuurtje bij dit pand is ten overvloede ook een tekening te zien van deze gevel, die gelijk is aan die van het huis op no. 42. De twee huizen waren dus van gelijke opzet. Mogelijk is hier sprake van een "twee ling huis", dat zijn twee eendere huizen, die gelijktijdig zijn gebouwd en die naadloos in elkaar overlopen. (1) De gevel van het huis nr 44 is in 1944 door oorlogsgeweld beschadigd en niet meer in oude luister hersteld. Uit persoonlijke mededelingen van de heer A.J. Blok, die sinds zijn geboorte in 1916 op Buijs Ballotstraat nr. 16 woont, wordt bekend, dat zijn huis één van de eersten was in het jaar 1913. Deze straat was toen niet onbelangrijk. De oorspronkelijke naam luidde: Straatweg naar Kloetinge. De heer A.Th.A. Wagto woonde van 1916 tot 1922 opnr. 44. Volgens de kadastrale gegevens is het huis aan de Buijs Ballotstraat 42 het eerst in bezit gekomen van B.C. Sligger, journalist, in 1918. Zo blijft er onzekerheid over het bouwjaar van het huis. Er ontbreken exacte gegevens over de periode van plus minus 1913 tot 1918. Misschien dat in de onzekere tijd van de Eerste Wereldoorlog het huis niet verkocht of zelfs bewoond is geweest. Het huis heeft verscheidene eigenaars gehad. Na B.C. Sligger werd in 1927 Gerard Mudde eigenaar. Hij was koopman/landbouwer van beroep en veranderde de woning gedeeltelijk in een winkel. In 1929 werd het pand gemeenschappelijk bezit van N. Knieriem te Goes, voor 3/4 deel, en van Maria Knieriem te Wissenkerke voor 1/4 deel. Zij waren respectievelijk horlogemaker en onderwijzeres. Na het overlijden van Knieriem kwam het huis in bezit van de weduwe M. Knieriem-Baaijens; zij overleed op 3 januari 1965. Dan komt het object in het bezit van het echtpaar De Ridder- Knieriem. De weduwe M. de Ridder-Knieriem, thans wonende in Burgh, verkoopt het huis in 1968 aan de heer Wondergem, die het thans nog bewoont. Het huis Buijs Ballotstraat 42 werd bij de inventarisatie van opmerkelijke en/of belangrijke gebouwen in Goes de bouwstijl meegegeven van Historiserend-eclec- tisch". Het begrip "eclectisch" komt voor in de filosofie, godsdienst, beeldende kunst

De Spuije | 1992 | | pagina 4