moest worden. De ene kreeg de diapresentatie, de ander beklom de toren van de kerk, waarna op zeker moment de rollen werden omgedraaid. Het was een plezierig bezoek aan één van de mooiste dorpen van Zuid-Beveland. Op zaterdag 15 augustus brachten we een bezoek aan de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes. Ondanks concurrentie van visserijdagen in Colijnsplaat en mosseldag in Yerseke konden we een dertigtal bezoekers verwelkomen. Onze gids voor deze middag, de heer J. Ranter te Goes, moest noodgedwongen, door ziekte, de leiding toevertrouwen aan G.J. Lepoeter. die zich uitstekend van zijn taak kweet. In een boeiende lezing deelde hij tal van wetenswaardigheden mee over de kerk zowel over de voorreformatorische periode als van de geschiedenis daarna. Een geslaagde middag! Mededelingen. Boek geschiedenis Hervormde Kerk te Kortgene Te Kortgene is verschenen: "Geschiedenis van de Nederlandse Hervormde Kerk te Kortgene" door Gerard E. de Regt. Nadat in "De Spuije" van september 1990 al een artikel van zijn hand over de geschiedenis van deze kerk was geplaatst, is thans een boekje hierover verschenen. Uiteraard bevat dit boekje veel meer bijzonderheden over de geschiedenis van deze kerk dan het bewuste artikel Het begint met enkele gegevens over het "eerste" Kortgene, dat wil zeggen over de tijd van voor 1532, toen Kortgene werd overstroomd. Het vermeldt dan de stichting van de nieuwe hervormde gemeente in 1688, waarbij ook de herkomst van de torenklok van Kortgene niet wordt vergeten. Verder vindt u in het boekje heel veel "wel en wee" van de hervormde gemeente tot 1991 toe. Het bevat 133 bladzijden en 12 foto's en is te bestellen door overmaking van fl. 29,75 incl. verzendkosten op gironummer 283804 ten name van de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, Julianastraat 5, 4484 AK Kortgene. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Onderhoudsfonds van deze kerk, waarvan momenteel de muren aan de binnenzijde worden gerestaureerd. Wilt u nog meer informa tie, dan kunt u bellen 01108 - 1539. Telefonisch reserveren van archiefstukken op het Rijksarchief te Middelburg. De regelmatige bezoekers van het Rijksarchief weten al, dat sinds 1 mei 1992 de mogelijkheid bestaat telefonisch archiefstukken te reserveren op het Rijksarchief te Middelburg. Het gaat om een extra dienstverlening aan het publiek. U kunt op elk moment kontakt zoeken met het Rijksarchief en uw "bestelling" plaatsen. Bij uw aangekondigd bezoek liggen de te raadplegen stukken voor u klaar. U kunt bellen met 01180 - 38920 en dan moet u uw naam, bezoekersnummer, datum van het te brengen bezoek en gewenste inventarisnummers doorgeven. Mocht het experiment in een behoefte voorzien, dan zal deze vorm van dienstverlening blijvend zijn. Mosselvangst in verre eeuwen. Ter gelegenheid van de inmiddels beëindigde tentoonstelling "Mossels stroomopwaarts, per hoogaars naar België, 1900-1940" te Yerseke verscheen er een boekje over bijzondere aspecten van het mosselbedrijf. De schrijver, dhr. H.F. Waverijn, beschrijft hierin de opwaardering van de mossel in de loop van de geschiedenis. Merkwaardig is dat het te Yerseke vanaf ca. 1870 vrijwel uitsluitend de oester is die in de belangstelling staat. Het mosselzaad bederft oesterpercelen en verstikt oesters. De strenge winter van 1890/91 keert het tij. Vanaf die tijd gaat het te Yerseke 2

De Spuije | 1992 | | pagina 4