bergopwaarts met de teelt van mossels en neemt het aantal kwekers snel toe. Geïnspireerd door het thema van de tentoonstelling beschrijft de heer Waverijn allerlei verwikkelin gen die plaatsvinden tijdens de export van de mossels naar België. Tot in de jaren dertig zorgen veel mosselkwekers zelf voor dit vervoer. Met hun eigen vissersschepen gaan ze de rivieren en kanalen op naar onze zuiderburen. Hun wel en vooral hun wee staat in het boekje beschreven. Het boekje dat 14 bladzijden telt kost 2,-. Het is verkrijgbaar bij het VVV te Yerseke en bij het Gemeentearchief van Goes, Wijngaardstraat 3 aldaar. Boompje groot, plantertje dood. door W.D.J. Kuijs Jaarlijks planten ruim honderdduizend kinderen hun eigen boom tijdens de Nationale Boomfeestdag. De Boomfeestdagen worden georganiseerd door de Stichting Nationale Boomfeestdag, in samenwer king met ruim vijfhonderdvijftig gemeenten. De stichting streeft naar een goede omgang van kinderen met de natuur in hun omgeving. Daarbij heeft ze de boom als uitgangspunt genomen. In 1954 uitte de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, haar bezorgdheid over de onoordeelkundige ontbossing in veel landen. Die ontbossing leidde tot erosie en woestijn vorming. Om de mensen bewuster te maken van de bomen werd een resolutie aangenomen, waarin werd opgeroepen tot een jaarlijks terugkerend "World Festival of Trees", een Boomfeestdag. Naar aanleiding van deze resolutie werd in 1955 in Nederland een werkcomité opgericht met als doel de belangstelling van het publiek voor boom en bos te vergroten, te beginnen bij de jeugd. Het plan ontstond om jaarlijks een Boomfeestdag te organiseren, waarbij kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school hun eigen bomen zouden planten. Op 10 april 1957 werd in park Berg en Bos te Apeldoorn door zestienhonderd schoolkinderen de eerste Boomfeestdag gevierd. Vijfendertig jaar later is dat aantal uitgegroeid tot ruim honderdduizend kinderen in meer dan vijfhonderdvijftig gemeenten. Een heel oud gezegde, dat in veel gevallen opgaat, is: "boompje groot, plantertje dood", doch dat gaat niet altijd op! In 1933, dus nu bijna zestig jaar geleden, heb ik met de zesde klas van de lagere school in Middelburg meegedaan aan een boompantdag, die toen ook al werd gehouden. Ik weet niet bij welke gelegenheid dat was. We hebben toen kastanjebomen geplant langs de Koepoortlaan, die langs Miniatuur Walcheren loopt. Kortgeleden ben ik daar nog eens wezen kijken. Deze kastanjebomen bleken al een respectabele omvang te hebben. Van twee exemplaren heb ik een omtrek van 165 en 180 cm gemeten, terwijl de middellijn respectievelijk 52,5 en 57,5 cm. bedroeg. Het geheel levert een mooie aanblik op, vooral wanneer die bomen in volle bloei staan. Het is dus leuk om op zo'n boomplantdag van bijna zestig jaar geleden terug te kunnen zien en het plantertje van toen leeft gelukkig nog. Ingezonden. De heer Harthoom te Canterbury schrijft ons naar aanleiding van het artikel in De Spuije nr. 27 van de hand van de heer J.I. de Regt over Wissenkerke het volgende: "Het probleem, dat ing. J.I. de Regt had met de grafstenen, die van voor de vloed van 1530 dateren, maar toch in de kerk van Wissenkerke liggen, is niet zo groot. Ing. de Regt heeft kennelijk, samen met Bloys van Treslong Prins, de fout gemaakt Wissekerke Zuid-Beveland te verwarren met Wissenkerke op Noord-Beveland. Die stenen liggen of lagen nl. in het kerkje van het Zuidbevelandse Wissekerke. Heinkenszand ligt trouwens ook wat dichter bij deze plaats, dan Noord-Beveland. Grijpink vermeldt in 1516/17 onder Wissekerke Z.B. Institutio magistri Comelii 3

De Spuije | 1992 | | pagina 5