filii Comelii ad par. eccl. de Wissekercke etc. In de rekeningen van het bisdom Utrecht (Dr. K. Heeringa, 1932) staat hij in 1517 als magister Cornelius Caenge, curatus (van Wijssekerck Z.B.). In 1528 staat hij daarin als Comelis Cageri. Probleem dus opgelost." Stenen spreken voor zich. door D.J. Wieringa De op de foto afgebeelde gevelsteen in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat 37 te Goes valt op door de grootte als wel door de figuratie. Het desbetreffende huis, waarvan deze gevelsteen deel uitmaakt, is het resultaat van de oplevering van het renovatieproject "Rehabilitatie Oostwand 's- Heer Hendrikskinderenstraat"(1982). Dertig september 1983 is deze gevelsteen onthuld. Het is een replica van het origineel, dat spoorloos verdwenen is tijdens de herstelwerkzaamheden. Wat nu te zien is van de gevelsteen, is vervaardigd door de beeldhouwer Peter de Jong uit Middelburg. Peter de Jong is op 4 november 1990 overleden op zeventigjarige leeftijd. Veertig jaar van zijn leven heeft hij gehangen aan de gevel van het stadhuis in Middelburg, zij het met tussenpozen. Tot op hoge leeftijd stond hij op de stijgers om het "kunstwerk in steen" weer te herstellen. Dit was op 17 mei 1940 vernield door brand ten gevolge van oorlogsgeweld van de tweede wereldoorlog. Om te weten te komen wat de betekenis is van deze steen heb ik navraag en opsporing gedaan. Zo heb ik bij Hansje de Hollander, beeldhouwster in Middelburg, gevraagd naar nadere informatie. Zij was leerling en later medewerkster als wel partner van de heer Peter de Jong. Helaas blijkt er geen autenthieke uitleg van deze afbeelding aanwezig of te achterhalen. Wel is er een afbeelding gevonden van een steen waarvan het grote vierkante middenvlak nog niet is ingevuld. Opgemerkt kan worden dat de stijl van de figuratie van het middenvlak een andere is dan van de rest van de steen. Het midden geeft een moderne vormgeving te zien. De afbeelding leent zich voor allerlei interpretaties. Bovenaan is de wijnkelk met aan beide zijden de druiventrossen. Het middenvlak is ingevuld door twee diagonaal en tegenover elkaar geplaatste handen. Er is duidelijk te zien dat de bovenste rechterhand een muntstuk geeft aan een ontvangende linkerhand, die zich linksonder in het vierkant bevindt. Rechtsonder in dit vierkant bevindt zich een geldbuidel met muntstukken. In de tegenovergestelde hoek hiervan wordt mijns inziens een (kaars) lantaarn getoond. In een naslagwerk(l) vond ik, een beschrijving over de heiige Homobonus (13 november). Hij was koopman in Cremona en stierf in 1197. Hij zou een voortreffelijk huisvader en eerlijk koopman zijn geweest. Deze persoon trok zich het lot aan van armen en zieken. Hij wordt als patroon aangeduid van kooplieden en kleermakers. Op een glaspaneel uit 1508 in het Historisch Museum te Bazel staat hij afgebeeld in burgerkledij met een aalmoezentas en geldstuk in de hand. Armen en kreupelen scharen zich aan zijn voeten. In hoeverre de Heilige "Homobonus" als gegeven heeft gediend bij deze gevelsteen laat zich allen maar raden. Veel van de symboliek is in deze gevelsteen terug te vinden. Het blijft gissen. Het enige juiste blijft voor ons (voor alsnog) verborgen. Laat deze gevelsteen dan maar voor zich zelf spreken. P.S. Peter de Jong heeft ook de replica-zeemeermin op het visafslaghuisje aan de Turfkade te Goes vervaardigd. Noot: 1. Christelijke symboliek en iconographie, blz. 264. 4

De Spuije | 1992 | | pagina 6