In die vergadering werd voorts besloten de secretaris uit te nodigen om Pijke te verzoeken de door hem vastgestelde vergadering te houden op 31 oktober om 10.00 uur v.m. (en niet 4.00 uur n.m). Als reden werd opgegeven, dat dit laatste uur voor de raadsleden, die buiten het dorp woonden, ongelegen was. Het lijkt mij - gelet op het later volgende relaas van Pijke - niet onwaar schijnlijk, dat, na afloop van de vergadering, nog uitvoerig is besproken op welke wijze Pijke in de komende vergadering zou worden verwelkomd en hoe hun houding ten opzichte van hem zou zijn. De 31e oktober ging de vergadering door op het door de raad gewenste tijdstip. Alle raadsleden waren present en ook burgemeester Pijke was ter vergadering verschenen volgens de notulen. De burgemeester had de leden toegesproken en verklaard, dat hij de betrekking van burgemeester en voorzitter van de gemeenteraad openbaarlijk wenste te aanvaarden. Van gelukwensen en welkomstwoorden reppen de notulen niet. Zouden deze door de wethouder of één der raadsleden uitgesproken zijn, ongetwijfeld was daarvan in één of meer uitvoerige volzinnen melding gemaakt. We komen hierop later nog terug. Wel werd na de lezing en goedkeuring van de raadsnotulen van 28 oktober de voorzitter de vraag gesteld of Z.Ed. oordeelt, dat in de door hem overlegde certificaten van de ambtenaar van den burgelijke stand te Goes en te 's-Heer Abtskerke voldoende wordt bewezen, dat in dezen aan de bepalin gen van art. 74 van de Gemeente Wet is voldaan". De burgemeester beant woordde deze vraag, voor zoveel het de gemeente 's-Gravenpolder betrof, bevestigend. De raadsleden hadden kennelijk dit antwoord verwacht en zich er op voorbereid, want terstond stelden zij een door allen ondertekend schrijven aan de burgemeester ter hand. De leden verklaarden beide certifica ten te hebben bekeken, maar stelden voorts, dat het echter "van algemeene bekendheid is, dat de Heer Pijke en gezin, alsnog in het huis van de bier brouwerij de Fortuin te Goes wonen, alwaar door Z.Ed. het bedrijf van bierbrouwer wordt uitgeoefend en de onderwerpelijke overbrenging van deszelfs wettige woonplaats naar 's-Heer Abtskerke in werkelijkheid alleen bestaat in het quasi huren van eene kamer op eene hofstede onder die gemeente en bewoond door G.R. Harinck, behuwdbroeder van meergenoem de Heer, staande en gelegen in de nabijheid van Goes". Deze hofstede, genaamd "Welgelegen", is gelegen aan de Pijkesweg, juist binnen de grenzen van de voormalige gemeente 's-Heer Abtskerke. Volgens W.E.P. IJsseldijk is deze weg zeker genoemd naar Pieter Pijke, die ongeveer 30 jaren eigenaar is geweest van deze boerderij. Ongetwijfeld was hij een familierelatie van burgemeester Pijke. De "behuwdbroeder" van Pijke was derhalve Geerard R. Harinck, ook raadslid van 's-Heer Abtskerke die gedurende de periode van 1846 tot 1877 op deze boerderij is geweest (2). 14

De Spuije | 1993 | | pagina 16