Een kiikie in de Stoom-, Boek-. Kunst- en Handelsdrukkerij der Firma Oosterbaan Le Cointre te Goes. Het boekje, dat is uitgevoerd in oblongformaat, heeft een lichtgroene omslag, waarop een foto prijkt van het pand Lange Vorststraat C 220 waarin de firma in 1907 was gevestigd. Trots wordt ook vermeld, dat deze uitgave den Eersten Prijs behaalde. Onderaan de omslag staat in een kader de slagzin: "Net drukwerk verhoogt het cachet van elke zaak". In reklamewerk van later tijden gebruikte de firma deze slogan wel vaker. De titelpagina toont een opmerkelijk medaillon, waarin is afgebeld een gekroonde, staande leeuw die een wapenschild vasthoud met daarop een inktrol, een zethaak en een drukpers. Het randschrift herinnert aan de Haarlemmer Laurens Janszoon Coster, die omstreeks 1400 de boekdrukkunst zou hebben uitgevonden: "Uit Haarlems bloemhof ging het licht over op de aarde". Het voorwoord beslaat twee bladzijden en is geschreven in een stijl, die de huidige reklamemakers de haren te berge zou doen rijzen. Wat denkt U van: "Tal van winkeliers c.s. geven hunne orders op drukwerk aan inrichtingen buiten hunne omgeving Mocht dat nu eens uit zijn! Er is geen enkel motief voorWat ge. op het gebied van drukwerk elders bestelt, kunt ge beslist even goed, tot minstens even lage prijs, in uwe eigene omgeving bekomen. Na het voorwoord, gedateerd 22 Augustus 1907, volgt het hoofdstukje Woonhuis Lange Vorststraat C 220.Dezelfde afbeelding als op de omslag is hier afgedrukt: een afgetopte gevel, op de begane grond twee ramen met daartussen een dubbele deur, op de eerste verdieping twee schuiframen en op de zolderverdieping een venster, verdeeld in negen kleine ruiten, vlak onder de daklijst. Archiefonderzoek bracht aan het licht, dat het pand eerder toebehoorde aan D. Klemkerk, die in 1891 een bouwvergunning aanvroeg voor een drukkerij achter dit woonhuis. In 1901 werd de firma Oosterbaan Le Cointre opgericht, die de drukkerij verschillende malen uitbreidde. In 1913 werd het belendende perceel C 219 gekocht, beide panden, C 219 en C 220, werden afgebroken en op de vrijkomende grond verrees het kantoorge bouw annex magazijn met de karakteristieke gevel die in advertenties van de firma vaak werden afgebeeld. Inmiddels is deze ook weer neergehaald en vervangen door winkelpuien. De drukkerij is verhuisd naar het gebouw van de voormalige Ambachtsschool aan de Westwal. Het opschrift "Stoomdrukkerij Oosterbaan Le Cointre" op de gevel in 1907 is misleidend. De lezer zal wel bemerken, dat de drijfkracht niet door de stoommachine, maar door een gasmotor wordt geleverd. Ongetwijfeld zal er een stoommachine zijn geweest in een eerder tijdvak, maar dat is niet in het archief te vinden. IN 1903 kreeg de firma Oosterbaan een vergunning om een gasmotor te plaatsen; over stoommachines is niets vermeld. De volgende afdelingen die worden beschreven, zijn "Kantoor" en "Drukke rij-kantoor", daarna komen de werkplaatsen, met als laatste de machine- 28

De Spuije | 1993 | | pagina 30