kamer. Let U eens op de volgorde! Op de foto van het kantoor is de heer Oosterbaan afgebeeld met drie em ployés. Firmant Le Cointre ontbreekt, wegens "uitstedigheid". Trots wordt gewag gemaakt van het bezit van "een eerste klas schrijfmachine, de Stoewer die natuurlijk ook op de foto staat. De "Bevelander" die de heer Ooster baan in handen houdt heeft niets te maken met het huidige streekblad met die naam. Op de foto van het drukkerij-kantoor zien we de heren Oosterbaan, Smit, later directeur van het bedrijf, en een jongmaatje. Op dit kantoor werden ontwerpen gemaakt, prijzen berekend, werk ingedeeld en gecorrigeerd. De zetterij wordt duidelijk getoond op een foto waarop negen mannen in lange kielen staan en op de achtergrond de baas met bolhoed. De tekst vermeldt, dat "iedere week zeven couranten worden gereed gemaakt. Daartoe behoorde het dagblad De Zeeuw, later Zeeuws Dagblad, dat tenslotte opging in de Provinciale Zeeuwse Courant. Voor die couranten en ook voor de boekwerken waren twee zetmachines aanwezig, die in het volgende hoofdstukje worden besproken. We zien een machine-zetter achter zijn toetsenbord staan(!) "Het is interessant deze machines te zien werken en den operateur (titel van den zetter bij de machine) te zien spelen op de toetsen als bedoelde hij een vroolijken marsch ten gehoore te brengen.De drukkerij is afgebeeld op een enigszins donkere foto. We zien een drukpers met het personeel en op de achtergrond de baas. Blijkens de tekst waren er twee "eerste klas snelpersen, die weinig rusttijd hadden.Verder was er een machine voor klein drukwerk, waarschijnlijk de degelpers, en een reserve motor voor aandrijving van het drijfwerk als de hoofdmotor eens mocht uitvallen. In de binderij zien we drie jonge werknemers bezig. Deze afdeling bevond zich op de verdieping van de drukkerij. Er was ook een papier-magazijn bij; verdere magazijnruimte was op de verdieping van het kantoor aan de Lange Vorststraat. In de machinekamer staat de machinedrijver achter de gasmotor die een as boven in de werkplaats in beweging bracht. Met behulp van drijfriemen werden de machines door die as draaiende gehouden. Op een pagina-grote foto staat het voltallige personeel op de Oostwal voor de achter-ingang afgebeld; twee en twintig man, netjes in het pak. De laatste foto toont de gevel van de drukkerij "van uit den Tuin gezien.In deze tuin is later een gebouwtje opgetrokken dat apparaten voor de eigen stroomvoorziening herbergde. Het bedrijf beschikte toen over enkele dyna mo's die elektriciteit opwekten. Elke machine werd op den duur aangedreven door een eigen elektromotor, waardoor de gevaarlijke drijfriemen overbodig werden. Een alfabetische opgave van alles wat het bedrijf kan leveren, besluit het boekje: "Affiches, Briefhoofden, Catalogi, Diploma's, tot en met Zinco- grafie, enz., enz." 29

De Spuije | 1993 | | pagina 31