eniging "Wilhelmina" in 1924. Een paar jaar later, in 1928, is het een drukte van belang voor het gemeentehuis, waar het nieuwe vaandel zal worden uitgereikt. Ook op deze foto zullen veel mensen zichzelf herkennen. Talrijke zaken worden weer in de herinnering opgeroepen, zoals het kruidenierswin keltje van P. Koster gelegen achter de kerk. Zelfs het interieur, waar Trui Koster-Geelhoed bezig is met het vullen van een puntzak koekjes, ontbreekt niet. Wetende dat groeps- en klassefoto's bij de lezer/kijker zeer in trek zijn, heeft de heer de Fouw ook hier weer een geslaagde greep uit zijn collectie gepubliceerd. Schoolreisjes, de lagere school en zelfs de kleuterschool ontbreken niet. Een dorp kan niet zonder zijn winkeliers, daarom zijn er foto's opgenomen van o.a. kleermaker Jan Janse, de bodedienst van de firma Kallewaard, de schoen- en zadelmakerij en rijtuigenhandel Dirk de Pree, de oeroude benzinepomp van Ko de Koster en de slagerij van de familie Christiaanse en natuurlijk niet te vergeten een foto van Cornelis Hoogerhei- de, bijgenaamd "Mierasje", die leurder was in ellegoed en textiel. De uitgave is te koop bij de firma v.d. Berge, Voorstraat 41 te Colijnsplaat en verder bij iedere boekhandel voor 34,90. Genealogisch onderzoek rond de afscheiding omstreeks 1834. door C.D. van Noppen. De uitnodiging voor de lezing van dr. C. Dekker naar aanleiding van het verschijnen van zijn boek Gereformeerd en Evangelisch", deed mij denken aan mijn onderzoek naar m'n voorouders die te Heinkenszand woonden. Voor de duidelijkheid begin ik met zeggen dat mijn genealogische hobby niet in de eerste plaats beoogde mijn voorouders terug te vinden, maar veel meer om te weten te komen onder welke sociale en maatschappelijke omstandighe den ze leefden. Hierin speelden natuurlijk ook het politiek- en kerkelijk gebeuren een grote rol. Naast genealogie was het dan ook interessant om de vaderlandse- en kerkgeschiedenis nog eens door te nemen, voor zover deze geschiedenis het levenspatroon raakte van de mensen uit het onderzoek. Een dergelijk raakvlak vormt zeker het zeer goed gedocumenteerde boek van dr. Dekker. Een groot gedeelte van de archieven van Heinkenszand in het rijksarchief te Middelburg zijn bij het bombardement van Middelburg in mei 1940 ver brand. Er moest dus op een andere manier gezocht worden naar het stukje stamboom dat via Heinkenszand liep. Bij toeval werd ik geattendeerd op een uitgave getiteld "God Ons Een Schild", geschreven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Gereformeerde Kerken op Zuid-Beveland (1836- 1936), auteur A.M. Wessels, drukker Oosterbaan en Le Cointre te Goes. Hierin werd aandacht besteed aan Neeltje van Noppen, gehuwd met Cornelis Oranje, die veel invloed gehad zou hebben tijdens en na de Afscheiding en het ontstaan van de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Heinkenszand. 3

De Spuije | 1993 | | pagina 5