Het verhaal van een merkwaardig Zuid-Bevelander. door C.D. van Noppen. Daniël Adriaan van Noppen werd geboren te Kruiningen op 28 december 1851 als zoon van Leendert Marinus en Lydia Platschorre. Een en ander over de levensloop van Daniël Adriaan (voor de familie "Daan") is overgenomen uit zijn vele bewaard gebleven brieven aan de familie. Deze berichten bleken niet zo erg betrouwbaar. Hoewel veel kon worden nagetrokken op zijn juistheid, moet ook worden geconstateerd dat Daan zijn fantasie soms ruim baan gaf. Niettemin geeft het volgen van zijn levenswandel en carrière de stellige indruk van een energiek en ondernemend man, humoristisch en blijkens veel brieven, z'n tijd ver vooruit. In de loop der jaren kwam een aardig afgerond beeld tot stand, dat zeer vermeldenswaard is. Over zijn jeugd vertelt Daan zelf dat hij een aantal jaren opgenomen werd in het huisgezin van "Nom" Kees te Wissenkerke. Nom Kees was C.D. van Noppen, de schoolopziener, gemeenteontvanger, winkelier en secretaris van de Meekrapfabriek te Wissenkerke. De reden dat Daan naar Wissenkerke ging was waarschijnlijk, omdat er in Kruiningen geen Christelijke lagere school was. Nom Kees was de grote voorvechter van Christelijk onderwijs te Wissenkerke. Daan zelf schrijft weer dat hij daarna naar een kostschool ging en voor onderwijzer studeerde (hij diende in rangen van onderwijzer). Uit zijn brieven lees ik, dat hij in 1869 het examen aflegt voor onderwijzer. Hij staat op 20 juli 1870 vermeld in de kerkboeken te Kruiningen (oud 19 jaar dus), te zijn ingekomen met attestatie uit Hardingsveld. De naam van Noppen vond Daan kennelijk te simpel. Hij vroeg naamsverandering aan en noemde zich D.A. Zwigtman van Noppen. De toevoeging Zwigtman was de naam van zijn grootmoeder Adriana Zwigtman, een zuster van de bekende Zeeuwse schilder Cornelis Zwigtman. In 1880 werd de naamsverandering bij koninklijk besluit verleend. Een afschrift van dit besluit is nog in het bezit van de familie. Op 2 december 1886 trouwt Daan met Louisa Maria Stumpf te Rotterdam. Deze Louisa overlijdt plotseling op 20 oktober 1887. Na 1870 ging Daan in de houthandel. Deze handel loopt echter niet florissant, want op 20 oktober 1887 wordt zijn faillissement uitgesproken. Hij gaat hierna in militaire dienst als verpleger. Het verhaal gaat dat hij uit militaire dienst deserteerde. Dit is niet nader geverifieerd. Wel is er een fotokopie van zijn ontslagbrief uit militaire dienst in 1889. In 1890 emigreert hij naar Amerika. Zijn wederwaardigheden na 1890 zijn te volgen uit zijn brieven en uit correspondentie van zijn kleindochter, Joan Lightfoot- Zwigtman van Noppen. In 1899 wordt hij aanbevo len voor de hoogste onderscheiding van Liberia, als een Amerikaans staatsburger en als dokter verbonden aan de Western University Chicago, Illinois, voor gevaren waar hij zich aan bloot stelde, terwijl hij de pest in Bombay bestudeerde. Voor zover bekend, is deze onderscheiding nooit toegekend. Mrs. Lightfoot heeft wel een copy van de brief van de consul van Bombay met aanbeveling voor de voordracht door Liberia met consulstempels en het geregistreerd postontvangstbewijs, waarschijnlijk een copy van het origineel. Daan schreef 1 februari 1899 een lange brief met reisbeschrijvingen uit Brits Indië. De brief werd gericht aan zijn familie in Zeeland en had als aanhef: Zendbrief van den apostel van Noppen aan de Gemeente die in Zeeland is. De z.g. zendbrief was onderte kend door Prof. D. van Noppen. In zijn brief verkeert hij in de hoogste kringen van India. Hij doet mee aan (spannende) jachtpartijen op groot wild en beschrijft op interes sante wijze de bestaande toestanden onder Engels koloniaal beheer. Aansluitend op zijn voornoemde brief, blijkt uit correspondentie, in het bezit van Mrs. Lightfoot, dat hij in 1899 naar India ging op het verzoek van de maharadja van Punjab, om hem te genezen.

De Spuije | 1993 | | pagina 15