Voor de genezing ontving hij een honorarium van 5000, Dat bedrag was toen een hoop geld; deze maharadja zal toch wel een indruk gehad moeten hebben (of gehoord hebben) van zijn goede reputatie, om hem te ontbieden. De vraag is of hij ontboden werd. Zijn zendbrief naar Zeeland getuigt ervan, dat hij Noord-Westelijk India doorreisde. Misschien is hij per ongeluk met de maharadja in contact gekomen. Leonardus Michel Zwichtman van Noppen zei, dat de familie altijd begrepen had, dat zin vader de maharadja van Punjab eerder behandeld had en dat hij daarom om hem verzocht had. Toen Daan in Amerika kwam, beoefende hij geneeskunde als practiserend arts. Volgens beweringen van naaste familie (Leendert Johannes, een neef van hem) zou Daniël Adriaan Zwigtman van Noppen zijn uitgeweken naar de USA wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Deze bewering is nooit geverifieerd. Wel kon worden vastgesteld, dat D.A. in Nederland nooit een graad in de medische studie heeft behaald. Mrs. Lightfoot heeft in haar onderzoek vast kunnen stellen, dat hij verscheidene "medical schools" bezocht in verschillende plaatsen in de US, maar niemand weet het juiste precies, behalve dat "there was some kind of trouble" en uiteindelijk studeerde hij in 1901 aan een medical school, waar hij de éénjarige cursus liep om het Michigan medisch examen af te leggen en legaal in Michigan te praktiseren. Niet is vastgesteld of hij ook werkelijk een medische bevoegdheid behaalde. Er is een boek, in het bezit van de familie in Larchmont USA, dat geschreven zou zijn door D.A. Zwigtman van Noppen. Het titelblad vermeldt; Ziekten der Urine en Geslachts Werktuigen van de Mensch door Dr. D.A. Zwigtman van Noppen, Practiserend arts met 300 in den tekst gedrukte houtsneefiguren, 6e druk, Prijs ƒ4,90, Gouda, G.B. van Goor, 1875. Via het archief van de uitgeverij G.B. van Goor werd nagegaan, dat genoemd boek niet geschreven werd door betrokkene. Wel werd gevonden een 2e uitgave (1870) van de "Gids voor lijders en lijderessen aan ziekten der urine- en geslachtswerktuigen", door Dr. A Goeury Duvivier en van de 9e editie vertaald in het Nederlands door Dr. A. Mous- seaud. De inhoud en indeling van deze vertaling bleek precies identiek te zijn aan het boek, welke zou zijn geschreven door D.A. Zwigtman van Noppen. D.A. liet kennelijk een herdruk uitgeven onder eigen naam, omdat uit het bestaande boek van Mrs. Lightfoot kon worden vastgesteld, dat het boek niet herbonden kon zijn. De uitgave van het bedoelde boek door D.A. is des te onwaarschijnlijker, als men bedenkt, dat D.A. in het jaar van uitgave 24 jaar oud was. In het begin van deze eeuw begon Daan een sanatorium in Niles, Michigan. Dit bedrijf groeide uit tot een bekende kliniek en in vele dag- en weekbladen verschenen adverten ties. Hij adverteerde o.a., naast een afbeelding van zijn sanatorium in de volgende bewoordin gen: PRIVATE SANATORIUM, Torough scientific medical treatment for chronic diseases of heart, branches, stomach, intestines, kidneys, bladder and liver. Special attention given to female diseases, nervous ailments, rheumatism, diabetes, asthma, hayfever. (Diet, Massage, Electricity, Gymnastics, Steam Bath, Douches, Cold and Hot Medicated Bath, Hot-Air Treatment, etc. All according to circumstances.) The Sanatorium is one of the finest buildings in the West and located in the heart of beautiful Niles.The rooms are airy and cozy. A fine library of many thousend volumes opposite the house. Prices for rooms, board, treatments and general medical attendance very moderate. D.A. Zwigtman van Noppen. M.D. NILES, MICH. Later verkocht hij de boel en werd hij benoemd tot health officer door de stad Niles. Hij vertaalt deze functie in zijn brieven als Staatsinspecteur voor de voedingsmiddelen,

De Spuije | 1993 | | pagina 16