tenslotte van Wissenkerke naar Geersdijk worden grindweg, de eerste verharde wegen op Noord-Beveland. Dat kost veel geld. Er zijn "bijdragen van de polders en een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen ad 3642. De gemeente leent bovendien 16.200 tegen 4% met aflossing of uitloting binnen 42 jaren. Een grote som wanneer wij de jaarrekeningen van de gemeente daarnaast leggen: 1858 1871 Inkomsten 8319,96 1/2 14.400,78 1/2 Uitgaven 6907,08 1/2 13.140,06 1/2 Met andere woorden: dit was een kapitale prestatie. Het feest bij de inwijding door de Commissaris des Konings op 24 juli 1855 getuigt dan ook van het gewicht hiervan in de ogen van de inwoners. Wij lezen van veel met de Nederlandse vlag versierde huizen, met bloemen en vlaggen versierde eerepoorten, het gelui der klok, het gejubel der menigte, onderscheidene eereschoten, een diner bij den burgemeester aangeboden aan de Commis saris en notabelen en 's avonds talloze eereschoten, voetsoekers en vuurwerk." Grindwegen zijn duur, ook in onderhoud. Dat is in 1857 tot boven 900 's jaars gestegen. Jaarlijks moet immers van elders aangevoerd grind worden opgebracht. Hoe zuinig men dan ook is op deze "kunstwegen" leert het gemeentelijk Reglement dienaan gaande: - Art. 3. Het is verboden op grindwegen met karren, waarvan de velgen zes duim (=cm) of minder breed zijn meer dan achthonderd pond en met wagens of andere voertuigen waarvan de velgen zes duim breed zijn meer dan duizend pond te vervoeren. Voor iedere duim meer breedte der velg wordt een honderd pond meer toegelaten; terwijl voor iedere duim minder breedte een honderd pond vracht wordt afgetrokken. - Art. 5. Bij dooiweder zal slechts de helft der vracht, bij art. 3 bepaald, op de karren, wagens of andere voertuigen worden vervoerd. - Art. 8. Geen rij- of voertuigen bespannen met drie paarden naast elkaar zonder dissel of lemoen mogen de wegen bereiden (sic!) Ook Provinciale Staten maken nog een ingewikkelde regeling om het berijden bij dooiweder - vast te stellen door Gedeputeerde Staten! - te beperken. Maar Vader protesteert: om aan deze bepaling te voldoen zouden 182 wagens en 60 driewielskarren in deze gemeente moeten worden omgebouwd tegen totale kosten van 37.238! Dus dat gaat niet door. Scholen. In zijn nieuwjaarsrede 1858 tot de gemeenteraad kondigt de burgemeester aan, dat, nu het wegenplan voltooid is de belangrijke en veel omvattende zaak van het onderwijs zich aandient. Deze reorganisatie werd nodig door de Wet op het lager onderwijs 1857, Staatsblad 103. De hier gegeven voorschriften vinden wij letterlijk terug in het gemeente reglement. Het belangrijkste artikel, art. 1, eist onderwijs in 9 vakken: lezen, schrijven, rekenen, beginselen der vormleer, Nederlandsche taal, aardrijkskunde, geschiedenis, kennis der natuur en zingen. Meer uitgebreid lager onderwijs - niet verplicht - wordt genoemd het onderricht in; "de beginselen der kennis van levende talen, die der wiskun de, die der landbouwkunde, gymnastiek, teekenen en handwerken voor meisjes." Godsdienstonderwijs wordt toevertrouwd aan de kerkgenootschappen, waarvoor de

De Spuije | 1993 | | pagina 22