Ooststraat) is gesticht met voorkennis en autorisatie dezer vergadering". Ook Geersdijk blijkt in 1866 een bijzondere bewaarschool te bezitten. Ook bericht de burgemeester aan de Commissaris des Konings in 1871 dat het aantal leerlingen der drie zangscholen in zijn gemeente samen 35 jongens en 45 meisjes tellen. Hierover vinden wij verder nooit iets gemeld. Was er een kerkelijke functie voor deze kinderkoren? Burgemeester en Wethouders stellen een schoonmaakster aan voor de openbare school te Wissenkerke voor 50 cent per week: één maal per week natte schoonmaak, verder droog en twee maal per jaar witten van de lokalen. Het schoolhoofd te Kamperland verkiest zelf schoon te maken voor 20.- per jaar. Misdrijf en politie. Gelukkig viel het aantal misdrijven nogal mee. In 1852 werden geteld: - Verwonding en mishandeling 2. - Laster en beleediging 3. - Braak of opsluiting 3. - Waarde van het ontvreemde 306,50. Processen verbaal wegens "laster en beleediging" kwamen bijna zonder uitzondering uit Kamperland. In 1853 scheldt een arbeidster een ander uit voor "dief, hoer een eene groote konkel." Bij het Kamperlandse Veer wordt een man uitgescholden voor "smeerlap, schurk en tarwedief.Een man, die zijn vrouw heeft afgeranseld wordt gestraft met 14 dagen hechtenis. Wat wordt er zoal gestolen? Een paar voorbeelden: - 5 pond spek, een scheermes en een borstrok. - 5 turven. - Een zak tarwe. - 1 katoenen, 1 linnen, 1 flanellen manshemd, benevens 1 katoenen vrouwenhemd. - 1 baal meekrap. - In 1860 wordt uit een gesloten kast in de consistoriekamer ca. 6.- aan collectegeld gestolen. De burgemeester toont aan dat de diefstal plaats vond tussen de beide kerkdien sten in en derhalve alleen gepleegd kan zij door de 18-jarige klokkeluider. Een fraai staaltje van detectivewerk. Slechts enkele diefstallen vallen buiten dit banale patroon. - In 1853 stalen de beide dienstmeisjes van Dr. Keijl, zwager van burg. Vader, aan wie zojuist een ruime erfenis van het overleden echtpaar Vader- van Voorst was toebedeeld, 600,- van het weinig zorgvuldig opgeborgen zilvergeld. Verheugd kochten zij hele uitzetten - inclusief kerkboek! - bij de handelaar Salomon Israël van Zon. Te opvallend! - Een bakker, die "blaauwe vitriool" kopersulfaat) heeft gemengd in ter verkoop bestemd brood wordt gestraft met 3 jaar gevangenis, 250.- boete en betaling van de proceskosten. Deze stof geeft het brood meer volume. - DIEFSTAL VAN EEN SCHOR. In 1871 beklaagt zich de heer Servaas Tak te Middel burg bij de Off. van Justitie dat hem grond wordt ontstolen uit een aan hem behorend schor, gelegen voor de dijk van de Spieringpolder. Zelfs zou burg. de ambtenaren, belast met de surveillance, beletten, dat deze behoorlijk wordt uitgeoefend. Het is een der zeldzame gelegenheden, dat de uiterst beheerste Vader boos wordt: "Een infame leugen Intusschen houde ik mij voor, met het oog op de bepalingen van het Strafwetboek den heer Tak te vervolgen over deze zijne valsche verklaring". - AREN LEZEN. Dat dit in die tijd nog algemeen gebruikelijk was, maken wij op uit een gemeenteverordening in 1863: "Willende de belanghebbende zooveel mogelijk vrijwaren

De Spuije | 1993 | | pagina 24