grondslag der Personele belasting". Krachtens art. 39 van de wet moet hij het vijfdubbele betalen der gedokene belasting in hoofdsom en opcenten: 116,25, onverminderd het bedrag der ontdokene belasting zelve 23,25. Voorwaar formidabele bedragen. Ter vergelijking: de beide kantonniers van de gemeente verdienen per jaar 130.- en 105.- per jaar. Ook de burgemeester dreigt, bij de verdediging van oude tradities, in aanvaring te komen met deze strenge belastinggaarders. Hij schrijft aan de Directeur der Directe Belastingen enz. in de Provincie Zeeland in 1859: "In deze gemeente bestaat de gewoon te, dat de landbouwers gratis de turf aanbrengen met hunnen paarden en boerewagens, bestemd voor de Diaconie armen alsmede voor de kerk. Zulks heeft sedert onheuglijke jaren plaats gehad, zonder dat de besturen der instellingen immer zijn bemoeijelijkt geworden door de administratie der Belastingen, ter zake dezer verrigte liefdediensten. Heden is het mij evenwel kenbaar gemaakt, dat de ambtenaren van den actieven dienst in dit eiland opgemelde administratie hebben gewaarschuwd om door de landbouwers geene turf meer te laten vervoeren voor de Armen en voor de Kerk, zoo die landbouwers voor de personele belasting geene aangifte hebben gedaan voor hunne paarden tot voorschreve- ne einde te bezigen. Het komt mij voor dat de ambtenaren in dwaling zijn en de ingezete nen gegronde reden geven tot klagen. Ik neem de vrijheid UEG te verzoeken gemelde ambtenaren op het verkeerde hunner handeling ten dezen te willen wijzen, en, kan het zijn, mij ter geruststelling der ingezetenen uwe beschouwingen te willen mededeelen. Deze gelegenheid neem ik waar om UEG mede te deelen dat opgemelde ambtenaren al verder zijdelings hebben te kennen gegeven, dat zij het in strijd achten met de wet op de personele belasting wanneer de landbouwers gratis het huisraad vervoeren van den predikant, die binnen zeer korten tijd met er woon zich komt vestigen in deze gemeente, zoo hunne paarden niet zijn aangegeven voor de personele belasting. Daar ik persoonlijk deze zienswijze niet deelen kan, met het oog op de wet, zoo heb ik mij verpligt geacht UEG hiervan te moeten kennis geven; de vrijheid nemende uwe tusschenkomst bij deze in te roepen, opdat geene belemmering of verwarring bij de ophanden verhuizing van den predikant zoude kunnen ontstaan door de min juiste opvatting der wet van de zijde der gezegde ambtenaren." De Directeur "heeft de eer te rescriberen" dat de ambtenaren handelen volgens instructie van hun directe chef en dus niet meer dan hun plicht doen. Aangifte is verplicht als de paarden "vrachtenaarswerk" verrichten en niet uitsluitend voor de landbouw worden aangewend. Maar die kan gepaard gaan met een verzoek tot vrijstelling. De Minister van Financiën heeft in een rondschrijven zelfs te kennen gegeven dat de plaatselijke gebruiken zo veel mogelijk moeten worden ontzien! De HOOFDELIJKE OMSLAG wisselt sterk in omvang; deze vormt het sluitstuk als de begroting door grotere behoefte van het armbestuur - b.v. door de hoge graanprijs in 1868/'69 - uit de hand dreigt te lopen.: 1857 1861 1865 1866 1869 1900.- 2522,85 3599,90 855,10 ƒ2419,55 De "contribuabelen" worden ingedeeld in 14 tot 16 klassen. Opmerkelijk is, dat de klasse 1 uit vijf contribuabelen bestaat: de burgemeester met zijn broer en drie zusters, die in Wissenkerke zich ook na hun jeugd, blijvend gevestigd hebben. Zij worden aangeslagen voor bedragen van 40.- tot 150.-. De 2e klasse betaalt ongeveer de helft en telt twee contribuabelen. De laagste klasse betaalt 50 a 75 cent. Alle doen en laten staan onder scherp toezicht van het provinciaal bestuur. Voor het sluiten van leningen heeft de Gemeenteraad toestemming nodig van Gedeputeerde Staten. Burg. huldigt het opmerkelijk standpunt dat de gemeente het goedkoopst uit is als zij op

De Spuije | 1993 | | pagina 31