DE SPUIJE nr. 30 Mededelingenorgaan van Heemkundige Kring De Bevelanden sept. 1993 Van het bestuur. Een extra dikke aflevering van de Spuije deze keer. Hartelijk dank aan degenen, die spontaan voor de broodnodige copy zorgden. Ook treft u in dit nummer weer verslagen van gehouden activiteiten aan, die duidelijk maken, dat onze vereniging een actieve vereniging is. Verslagen van gehouden activiteiten. LEZING OVER COLIJNSPLAAT. door G. de Fouw. Op woensdag 25 februari 1993 organiseerde de Heemkundige Kring De Bevelanden een lezing over Colijnsplaat. Om ongeveer acht uur hadden zich vijftig mensen verzameld in het gebouw van de Archiefdienst om deze lezing aan te horen. Deze werd verzorgd door de heer G. de Fouw, geboren en getogen in Colijnsplaat. De avond was verdeeld in twee gedeelten. Voor de pauze vertelde de heer De Fouw in een notedop de geschiedenis van Colijnsplaat. Na de pauze vervolgde hij zijn lezing met een rondwandeling door het dorp aan de hand van dia's. In een meer dan twee uur durende exposé verhaalde hij over de jongste en de oudste geschiedenis van zijn geboortedorp. De kwalificatie "kenner van Colijnsplaat bij uitstek", die hem in het persbericht toegeschreven was, bleek meer dan waar te zijn. Het publiek was dan ook zeer enthousiast over het gebodene. Nadat de activiteitensecretaris de heer De Fouw bedankt had voor zijn boeiende uiteenzetting, ging iedereen tevreden huiswaarts. L.J. Moerland. LEZING OVER DE GESCHIEDENIS VAN DE HUGENOTEN, door A. Luteyn. Op woensdag 10 maart 1993 organiseerde de Heemkundige Kring in het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst een lezing over de geschiedenis van de Hugenoten. Meer dan vijftig personen hadden zich deze avond hier verzameld om naar het gebodene te luisteren. De lezing werd gegeven door de heer A. Luteyn. In het eerste deel van zijn lezing nam hij ons mee terug naar de tijd van de vervolgingen door de Franse koning Lodewijk XIV van de Hugenoten. Veel van deze mensen wisten het vege lijf te redden door naar het buitenland te vluchten. Ook in Nederland kwamen er veel vluchtelingen. In sommige steden in Nederland was soms zestig procent vluchteling. Nederland was blij dat deze vluchtelingen kwamen, want ze brachten veel geld in het laatje. Na de pauze verhaalde hij, hoe de Hugenoten ook neerstreken in Zeeuws-Vlaanderen en de namen daar herinneren nog aan deze vluchtelingen. Namen als Luteyn, Legrand, Leclercq, Clarisse enz. Ook op Zuid-Beveland en Walcheren komen ze voor. In ruim tweeënhalf uur hield hij een formidabel en boeiend betoog. Om ongeveer kwart over tien werd de avond gesloten door de activiteitensecretaris. De thuisblijvers hadden weer eens duidelijk ongelijk. L.J. Moerland.

De Spuije | 1993 | | pagina 3