zwak, kortom geen vuiltje aan de lucht. Om de archeologisch interessante slikken te bereiken heb je de keuze uit twee routes: één over het schor van Waarde, en één rechttoe- rechtaan over de slik. Omdat een gang over het schor talrijke hindernissen oplevert in de vorm van krakkemikkige bruggetjes en onzichtbare geulen was gekozen voor de route over de slik. Op het moment dat de diverse vergunningen werden aangevraagd waren de schorbruggetjes inderdaad zeer krakkemikkig en slecht; pas zeer onlangs bleken ze sterk verbeterd te zijn. Om een lang verhaal kort te houden: de groep ging bij de radartoren de dijk over om zich aan een tocht over de slik naar het verdronken Valkenisse te wagen. Eerdere verkenningen hadden daar geen problemen opgeleverd. Na een korte inleiding door de chef d'équipe Frank de Klerk toog men naar de zompige vlakte die zover het oog reikte droog was gevallen. Het gezelschap had een verrassend gemêleerde samenstelling: van piepjong naar redelijk op jaren, in totaal zo'n 45 man/vro uw. Allen popelden om zich aan de geneugten van een natuurwandeling over te geven. De uitdossing van de deelnemers was eveneens zeer verschillend: enkelen wilden in het goede goed op lakschoenen mee, anderen hadden de beste kleren aan met een paar rubberlaar zen, weer anderen hadden zich op het ergste voorbereid en liepen in overall en rubber laarzen, een enkeling verscheen in korte broek met surfschoenen, wat een van de beste schoeisels bleek. De excursieleider trok voorwaarts en spoedde zich over de flink zuigende ondergrond oostwaarts. Enkelen, het sliklopen gewend, volgden. Op enkele vierkante meters daarachter speelden zich op dat moment echter tientallen drama's tegelijk af, met evenzoveel deelnemers. Wat bleek, velen verkeken zich op de zwaarte van het terrein zo vlak onder de dijk. Door over de reeds gezette voetsporen te lopen, of door ongeoefendheid, of door onderschatting van het terrein, of door domme pech, hoe dan ook, men kwam vast te zitten in de slik als een mossel aan een meerpaal. Toeschouwers met een oog voor historische details zagen gelijk waarom de Spanjaarden indertijd Zeeland niet hadden kunnen behouden voor het Spaanse rijk. De betrokkenen, inmiddels laarsdiep in de greep van de elementen, hadden aan deze historische les echter geen boodschap. Voor hen begon een minutenlang-durende survivaloefening. Sommigen vielen voorover, anderen achterover. Iets dergelijks gebeurde ook aan de dijk bij de achteropko- mers, maar daar was het van het lachen. Het slagveld overziende kon maar één comman do worden gegeven: terugtrekken op de uitgangspositie. Dit nu was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zelfs het eenvoudig terugtrekken van een laars uit de weerbarstige slik kostte enorme inspanningen. Vaak wilde de voet wel opwaarts, doch dan bleef het schoeisel staan. Het gevolg was weer dat velen op kousevoeten hun stille strijd moesten voortzet ten, nu met de laarzen als inzet. Broeken, jassen, tassen, alles raakte getekend door de worsteling. De meest kwieke sliklopers boden her en der bijstand om gevangen medestrij ders te bevrijden. Doordat dezen zich met hun hele gewicht op hun helpers stortten, raakten deze zelf dieper in de penarie, zodat zij van helpers hulpvragenden dreigden te worden. Ondertussen maakte één der deelnemers onophoudelijk video-opnamen, waarvan wij de resultaten nog moeten afwachten, doch die ongetwijfeld een soort slapstickfilm zal opleveren. Ook werden er veel foto's van het rampgebied gemaakt. Met een aan het bovenmenselijke grenzende inspanning slaagden alle getroffenen er uiteindelijk in zich aan de greep van de slik te ontworstelen. Nadat de schade opgenomen was en de wonden gelikt volgde een wandeling naar het toegangspad van het schor, de alternatieve route. De toegankelijkheid van dit terrein was stukken beter dan het eerste, doch ook hier loerde het gevaar. Voor je het wist kon je been wegzinken in een geniepig begroeid stroomgeul- tje. Het ene moment liep je met z'n drieën, en opeens was je maar met twee schorlopers. Ook het bergen van deze ongelukkigen kostte wat inspanning, doch was niets vergeleken met de eerdere ervaringen. Doordat dit terrein al met al toch goed te belopen was trok

De Spuije | 1993 | | pagina 5