8 De reis naar Sluis en Damme. Op zaterdag 4 september 1993 maakte de Heemkundige Kring zijn jaarlijkse Buiten-Bevelandse Reis. Er was dit keer voor een reis naar Zeeuws-Vlaande- ren gekozen. Om 07.30 uur vertrok het gezelschap vanaf het Stationsplein in Goes. Na wat vertraging bij de boot Vlissingen-Breskens arriveerden wij om 09.10 uur in Breskens, waar wij opgewacht werden met koffie en een bolus. Vervolgens gaf de heer Seyave een inleiding over de geschiedenis van het gebied, waar wij de dag zouden doorbrengen. Hij vertelde van de vroegste geschiedenis, toen Zeeuws-Vlaanderen nog Vlaanderen was, tot nu toe. Het was vroeger een zeer moerassig gebied. Rond 1200 werd het gebied bewoon baar gemaakt door kloosterorden. In de late middeleeuwen komt het in handen van Karei V en Philips II. In de tachtig jarige oorlog komt Vlaande ren aan de Republiek en wordt Staats-Vlaanderen. Het werd rechtstreeks bestuurd vanuit Den Haag. Het werd als bezet gebied gezien. In 1794 komt het gebied bij Frankrijk. In 1814 wordt Nederland en België een land en ontstaat de naam Zeeuws-Vlaanderen. Zo bestaat het tot de dag van vandaag. In de Tweede Wereldoorlog is het gebied zeer zwaar getroffen. Dit komt door de slag om de Schelde in 1944. Na de inleiding vertrokken we via Groede en Nieuwvliet naar Sluis. Onderweg kregen we ook nog uitleg over het gebied, waar we doorheen trokken. Om 11.00 uur arriveerden we in Sluis, alwaar een bezoek werd gebracht aan het stadhuis. Dit is het enige stadhuis met een belfort in Nederland. Verder werd er nog een rondwande ling gedaan door Sluis naar de restanten van de St. Janskerk en naar de overblijfselen van een van de poorten. Om 13.00 uur werd er een voortreffe lijke maaltijd geserveerd in het Restaurant Sanders de Paauw. Na de maaltijd ging de rondrit verder naar St. Anna Ter Muiden en Damme. Sint Anna Ter Muiden is vroeger een zeer belangrijke havenplaats geweest, maar door de verzanding van het Zwin is de havenfunctie verdwenen. Het dorp staat nu geheel onder bescherming van monumentenzorg. De rest van de middag werd door gebracht in Damme, alwaar een bezoek werd gebracht aan dc overblijfselen van de haven. Vervolgens werd de Haringmarkl nog met een bezoek vereerd, daarna de kerk. Toen was de rondrit ten einde en vertrokken we weer naar de veerboot bij Breskens. Het is hier zeker op zijn plaats om even stil te staan bij de gids van deze dag de heer Seyave. Zijn boeiend betoog, doorspekt met anekdotes was het aanhoren meer dan de moeite waard. Wij willen hem daar heel hartelijk voor danken. Aan de reizigers te horen, vond iedereen het een geslaagde dag, mede te danken aan het redelijke weer. Hopelijk gaat het volgens jaar weer zo. L.J. Moerland.

De Spuije | 1994 | | pagina 10