9 Verslag van de studiedag "Stadskernvernieuwing en monumentenzorg" op 2 oktober 1993 in Veurne in het kader van de culturele uitwisseling Westhoek/Zuid-Beveland. Op zaterdagmorgen 2 oktober 1993 vertrokken 20 personen al om 7.00 uur uit Goes. Voor het overgrote deel waren het leden van onze vereniging. Zij zouden deelnemen aan de studiedag in Veurne. Om 10.00 uur werden we verwacht in het stadhuis van Diksmuide. Na een woord van welkom en koffie werden we meegenomen voor een rondwandeling door de stad, waar we een duidelijke uitleg over Diksmuide kregen en wat er aan monumenten zorg werd gedaan. Om 12.00 uur vertrok het gezelschap naar Veurne. Daar werd het programma voortgezet. Eerst werden we in een restaurant verrast met Veurnse specialiteiten, zoals potjesvlees, paté enz., vanzelfsprekend gelardeerd met voldoende Belgische frieten. Om 13.30 uur bracht de voorzit ter van de Culturele Raad van Veurne, de heer Van der Gucht ons naar het Landshuis, waar de schepen van Openbare Werken, de heer Goens, op ons wachtte. Met behulp van een diapresentatie vertelde de heer Goens ons over de renovatie van de Zwarte Nonnenstraat, "de mooiste straat van Veurne." Daarna vertrokken we naar de straat zelf om met eigen ogen de renovatie te bekijken. Kosten nog moeite waren er voor deze renovatie gespaard. Vervol gens ging het naar de "Hoge Wacht" aan de Grote Markt, waarvan alleen de zestiende eeuwse voorgevel is blijven staan. Het interieur is volledig ver nieuwd, met behoud van de oude balken. Het "Huis Ritsaert" was weer op een geheel andere wijze gerestaureerd. Hierin was alles weer in de oorspron kelijke staat gebracht. Daarna gingen we weer terug naar het Landhuis voor een forumdiscussie. Deze duurde tot 17.30 uur. Allerlei zaken op het gebied van restauratie en renovatie passeerden hier de revue. In het panel zaten naast de schepen een architect, een inspecteur van monumentenzorg en de ingenieur van het architectenbureau dat de renovatie van de Zwarte Nonnenstraat had ver zorgd. Alle bezoekers uit Nederland waren onder de indruk van de organisa tie van de dag en de gastvrijheid van de gemeenten Veurne en Diksmuiden. Onze Belgische gastheren betreurden het, dat er van de zijde van de gemeen tebesturen van Goes en Borsele geen leden aanwezig waren en dat men alleen maar te doen had met leden van de Heemkundige Kring. In ieder geval: de deelnemers vonden de dag meer dan de moeite waard. Na een diner in één van de Veurnse etablissementen werd de terugreis aanvaard. L.J. Moerland.

De Spuije | 1994 | | pagina 11