11 waarom zij het Jaarboek niet kopen, zullen we niet te weten komen, wat natuurlijk jammer is. Belangstelling naar onderwerp. De belangstelling voor de diverse onderwerpscategorieën blijkt zeer geva rieerd te zijn. Alle categorieën scoren goed. Veel lezers zijn blijkbaar alles- eters en hebben alle hokjes aangekruist. De conclusie is in dit geval eenvou dig: we hoeven niet naar onderwerpen te selecteren. Belangstelling naar tijd. Ook hier is de belangstelling zeer gevarieerd. Alleen de categorie van de meest recente geschiedenïs(na 1940) trekt duidelijk minder belangstelling. De score is hier trouwens grotendeels afkomstig van lezers die alle hokjes hebben aangekruist. Opvallend is de grote belangstelling voor de vroegere eeuwen. Over het algemeen wordt namelijk verondersteld, dat de historische belangstelling van het publiek vooral gericht is op "grootvaders tijd", dus de periode van 50-100 jaar geleden(zie het succes van de vele nostalgische fotoboeken). De leden van de Heemkundige Kring hebben blijkbaar een bredere belangstelling. Ook dat pleit voor een gevarieerd aanbod. In dit kader kunnen wel vraagtekens gezet worden bij het plan om een gezamenlij ke uitgave te wijden aan de geschiedenis van de laatste vijftig in Midden- Zeeland. De tot nu toe verschenen artikelen. Met het oog op het voorgaande is het interessant om te zien of de lezers van het Jaarboek tot nu toe hebben gekregen wat ze wilden. Daartoe is een overzicht gemaakt van alle artikelen, die in de afgelopen 19 jaar in het Jaarboek zijn verschenen. Het resultaat is neergelegd in bijlage 2. Hieruit blijkt dat het aanbod inderdaad behoorlijk gevarieerd is geweest en dat de liefhebbers van alle categorieën redelijk aan hun trekken zijn gekomen. De 19e eeuw is wat oververtegenwoordigd; de meest recente tijd ontbreekt vrijwel geheel, maar dat is ook in overeenstemming met de belangstelling. Alleen de categorie economie is minder vertegenwoordigd dan met de belangstelling overeenkomt. Dit blijkt ook te kloppen met de geuite wensen, zoals hierna zal blijken. Er is duidelijk vraag naar meer artikelen over de geschiedenis van ambachten, beroepen en bedrijven. Vooral de landbouw, die ook onder deze categorie valt, is slecht vertegenwoordigd en dat is merkwaardig voor zo'n overwegend agrarisch gebied als de Bevelanden.

De Spuije | 1994 | | pagina 13