12 De kwaliteit van het gebodene. Hier toont het publiek zich uitermate tevreden. Leesbaarheid, lengte en illustraties worden zeer positief beoordeeld. Wel zou men wat meer illustra ties wensen, terwijl artikelen met veel statistiek, cijfers en tabellen duidelijk minder hoog scoren. Dit negatieve aspekt is echter niet zodanig, dat artikelen met veel cijfermateriaal zonder meer moeten worden weggelaten. De prijs. Een vrij groot percentage van de lezers - vooral van de "niet" en "soms" kopers, vindt het Jaarboek te duur. Daar staat tegenover, dat zo'n 10 procent geen bezwaar heeft tegen een wat hogere prijs. Het lijkt aan te bevelen om de huidige prijs voorlopig te handhaven. Er is kans dat een hogere prijs tot vermindering van verkoop leidt. Veel lezers stellen juist de grote variatie van onderwerpen op prijs. Anderzijds heeft een groot deel van de lezers wel veel waardering voor de speciale uitgaven. Het beste en het slechtste artikel. Op deze vragen kwamen betrekkelijk weinig antwoorden binnen. Slechts 40 stemmen werden uitgebracht voor het beste artikel, waarbij verscheidene lezers er meer dan één noemden. De score daarbij is erg gevarieerd. Slechts één artikel uit een normaal Jaarboek springt er duidelijk uit: de bijdrage van professor Dekker over het dijkbestuur tussen twee vloeden. Daarnaast oogstte de speciale uitgave van Raas over de hervormde kerk van 's-Heeren- hoek veel waardering, vooral ook om de heldere stijl. Terwijl veel lezers dus liever geen speciale uitgaven in de Jaarboekreeks zien, blijkt deze studie toch goed te scoren. Ook over "Een troostelijk woord" zijn trouwens geen negatieve geluiden te horen. De vraag naar het slechtste artikel is slechts zelden beantwoord. Blijkbaar zijn onze leden vriendelijke mensen, die niet graag meppen uitdelen. Een poedelprijs hoeven we dus niet uit te delen. Andere opmerkingen. Een oordeel over de vormgeving hebben we niet gevraagd. Toch zijn daar opmerkingen over gemaakt. Sommige (oudere) lezers vinden de Jaarboeken vrij moeilijk leesbaar en de letter te klein. Gesuggereerd wordt om een wat groter lettertype te gebruiken; dan liever maar wat minder tekst voor hetzelf de geld. In dat kader past ook de wens naar wat meer illustraties, en de vraag naar een betere lay-out. Ook wordt opgemerkt, dat de redaktie wel wat uniformer kan, bijv. in de opname van noten en literatuur. Gepleit wordt voor het herstel van de traditie om biografische gegevens over de auteurs op te nemen.

De Spuije | 1994 | | pagina 14