3 Kats in vroeger tijden. Onlangs verscheen bij Uitgeverij Deboektant Klaaswaal het eveneens door Gerard de Fouw uit Colijnsplaat samengestelde Fotoboek over "Kats in vroeger tijden". Het boek werd op 15 september 1993 gepresenteerd in het dorpshuis "De Vriendschap". De samensteller reikte de eerste exemplaren uit aan ds. Jan Visbeek, predikant te Kats van 1962 tot 1969 en aan de Heer Piet van der Maas, voorzitter van de dorpsgemeenschap. Beide heren hebben zich ingezet om de historie van het dorp Kats meer bekendheid te geven. De uitgave geeft aan de hand van ongeveer 90 foto's een periode weer, zo tussen 1900 en 1968. Hoewel bijna alle dorpen in Zeeland al eens in een fotoboek werden weergegeven, was dit nog niet het geval bij het dorp Kats, de samensteller heeft daar vanaf nu verandering in gebracht. Gerard de Fouw begint zijn fotografische wandeling dicht aan het water, namelijk bij de veerboot "De Zeemeeuw" van veerschipper Nardus van Wieringen. Aan de Katse koaie is het een drukte van belang omdat het peetijd is. Voor kinderen is het een ideale plaats waar veel te zien is. Juffrouw Stroo komt dan ook op het idee om een groepje van haar kinderen op de kade te fotograferen. De manden, die worden gebruikt om de suiker bieten in het schip te laden, dienen nu als grappig decor. Sommige foto's in deze uitgave kunnen gerust gezien worden als unieke documenten. Zoals bijvoorbeeld de foto die in de Jonkvrouw Annapolder werd gemaakt. Al de huizen die op de foto staan werden tijdens de Watersnoodramp in 1953 van de kaart geveegd. Naast de diverse dorpsgezichten schenkt de samensteller vooral ook aandacht aan de inwoners van dit dorp. Landleven foto's geven de uitgave een nostalgisch tintje mee. Zo gunt een foto de lezer een kijkje op de "Rommelhoek" tijdens schafttijd. Janna Hamelink en Pietje Ridderhof-de Wild nemen het er eventjes van. In de zinken emmer staat, tussen de dames in, een petroleumstel. Daar verwarmde men de ketel met water op en deed er vervolgens de koffie bij. Zo had men een vers bakje koffie. Feesten deed Kats altijd uitbundig, getuige de foto's van onder meer Koninginnefeesten, bevrijdingsfeest en het regeringsjubileum. Het dansorkest, dat werd gefoto grafeerd in 1946, zorgde tijdens die feesten dat de beentjes van de vloer gingen. Ook de middenstand van toen is een geliefd onderwerp en ook daarvan zijn schitterende foto's uit de oude doos tevoorschijn gekomen. Kats beschikte omstreeks 1938 o.a. nog over twee bakkerijen, namelijk die van Maas en De Graag. De foto van bakkerij De Graag toont op de ruit dat men niet alleen broodbakkerij was, maar dat men ook kruidenierswaren en dergelijke verkocht. De kinderen van P.A. Remeeus poseren voor de winkel aan de Voorstraat 16. Daar werden speelgoed, steengoed en diverse snuiste rijen verkocht. De winkel werd gerund door mevrouw Remeeus, want haar echtgenoot was timmerman. Natuurlijk ontbreekt de markante verschijning Johannes Griep met zijn straatorgeltje niet in dit fotoboek. Hij stond beter bekend ais "Johannes uut de kiste". Johannes bezocht te voet de dorpen en sliep in schuren. Op Kats had hij zijn vaste logeeradres bij Jan de Regt. Tot

De Spuije | 1994 | | pagina 5