7 Van Gesloten Bolwerk tot Open Stad. Sinds 27 november 1993 kunt u in het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland de tentoonstelling "Van gesloten bolwerk tot open stad" bekijken. Als subtitel staat vermeld: "Vier eeuwen verandering in en rond Goes." De tentoonstelling biedt in ruim twintig orginele stadsplattegronden een beeld van de ontwikkeling van Goes in ruimtelijke zin. Aan de orde komen onderwerpen als Goes in de late middeleeuwen, het beleg van de Geuzen in 1572 en de periode zeventiende tot twintigste eeuw. Naast de plattegronden is ook de belegeringsscene uit 1572 gereconstrueerd. Kunstlicht is op deze tentoonstelling taboe. Met behulp van een "toorts" dient de argeloze bezoe ker zijn weg te zoeken langs het tentoongestelde materiaal. Voor de bovenbouw van het basisonderwijs schreven de medewerkers van het gemeentearchief een lesbrief, die ingaat op de functie van vestingen, de wijze van oorlogvoeren, de tachtigjarige Opstand, het beleg van Goes in 1572 en de aanleg van de moderne stadsverdediging. De tentoonstelling loopt tot 19 februari 1994. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 - 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 - 16.00 uur. Aanleiding tot de tentoonstelling was het uitstekend verzorgde boekwerk "Van gesloten bolwerk tot open stad. Vier eeuwen verandering in en rond Goes" van de hand van Frank de Klerk en Leen Moerland. Hierin zijn alle, inmiddels bekende plattegronden van Goes van de zestiende tot en met begin twintigste eeuw opgenomen. Uitgeverij "De Koperen Tuin" maakte er in vier kleurendruk een uitermate fraai boek van. De auteurs slaagden er in het aantal bekende plattegronden van Goes flink op te schroeven. Tot dusverre onbekende plattegronden in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitsland, zijn in het boek opgenomen en beschreven. Het boek telt 84 bladzijden op A4- formaat en kost fl. 49,90 per exemplaar. Een "must" voor elke in cartografie en in geschiedenis van Goes geïnteresseerde lezer(es). Jacob van Deventer. De Stichting tot bevordering van de uitgave van de plattegronden van Jacob van Deventer bericht ons het volgende. Bij voldoende intekening zal verschijnen de map Zeeland met de kaarten van Jacob van Deventer. Deze map bevat 29 kaarten op ware groottte en in kleur, met 15 stadsbeschrijvingen. Aan deze beschrijvingen is meegewerkt door O.W. Hoogerhuis, A.P. de Klerk, F.H. de Klerk, A.J.H. Prinsen, H. Uil, D. de Vries en J.P.B. Zuurdeeg. Om ons tot de Bevelanden te bepalen: F.H. de Klerk tekende voor de beschrijving van de kaart van Goes en J.P.B. Zuurdeeg behandelde Reimerswaal. De map kost fl. 250,-- zonder verdere kosten. U kunt intekenen bij J.C. Visser, secretaris van de stichting Jacob van Deventer, Commandeurshof 1, 3155 TA Maasland, tel. 01899 - 17475.

De Spuije | 1994 | | pagina 9