10 November 1808). In de notulen van de vergadering van de Gemeenteraad van Cortgeen van 25 februari 1807 kan men lezen dat een nieuwe GRAANMAAT, die dienst doet om alle graanmaten van het eiland te ijken, is toegezonden aan het Gemeente bestuur van het Dorp Wissenkerke. Het heel breedvoerig protest aan "den Raad van Financiën in het Departement Zeeland" begint als volgt: Daar onze Stede sedert onheuglijke jaren de voormaalige Staaten van Zeeland en ook vervolgens steeds als de Hoofdplaats van dezen Eijlande is beschouwd en dien tengevolge door dezelve met betrekking tot de overige plaatsen dezes Eijlands meest al gelijke directiën is uitgeoefend, als door den meest aanzienlijke Steden dezes Departements ijder over de omgelegen plaatsen in de respective Eijlanden is geschied, kunnen en mogen wij niet ontveinzen bij het ontfangen van U Hoog Ed: Notificatie van den 30 Januarij 11. met leedwezen te hebben vernomen, dat zeker model eener Graanmaat Het is aardig om te weten, dat in die tijd de leiding in Kortgene berustte bij de baljuw Abraham Vader (1770 - 1854) en in Wissenkerke bij zijn jongere en zeer zeker warm bevriende broer schout Willem Lodewijk Vader (1775 - 1849). Maar als het gaat om de eer van hun woonplaats, dan zwijgt de familieband. Het stemt bepaald weemoedig nu spoedig nooit meer deze eeuwenoude intens locaal-patriottische gevoelens in de stukken te kunnen tegenkomen. Het pandhuis van het landgoed Sorgwijckgebouwd in 1775. De foto is van 1928 en afkomstig uit de Zeeuwse editie van het weekblad Groot-Rotterdam.

De Spuije | 1994 | | pagina 12