11 Tot slot volgt hier dan de letterlijke tekst van het Kortgeens request van 1800: Aan de Eerste kamer van het Wetgeevend Lighaam des Bataafschen Volks - BURGERS! Wij hebben de Eer UI: hier nevens te zenden Een bij ons ingekoomen Request Geteekent door 88 der Burgers en Ingezeetenen Deezer stad houdende verzoek dat het UI: Gelieven mooge de Publicatie van het uitv: bewind (van den 9 Junij deezes jaars) in dier voege te altereeren dat binnen deeze Gemeente welke in deezen Eijlande bestaan zoude in de Plaats van het Dorp van Wissenkerke onze Stad Cortgeen ofte alleen op zig zeiven Een afzonderlijk Gemeentebestuur Gevestigd mooge worden. Wij kunnen niet voorbij de vrijheid te neernen om de Gunstige Ligging deezer stad als Hoofdplaats deezer gemeente UI: byzondere aan te beveelen zijnde wel is waar het Dorp van Wissenkerke niet zo als onze stad en de overige Plaatsen deezes Eijlands aan ene zijde derzelve maar Landswaards en aan Noordwest kant geleegen zodat wat Eijgentlijk de uitgebreidheid des Lands aangaat het gemelde Dorp van Wissenkerke meer als de Andere Plaatsen deezes Eijlands gezegt worden kan in het midden des Eijlands begreepen te zijn dan niet minder waar is dat wat de bevolking des Eijlands aangaat hetzelve Dorp zeer afgeleegen en van de Dorpen Colijnsplaat Cats bijzonder verwijdert is onze stad in teegendeel moogen wij in waarheid zeggen dat juist het centrum der bevolking binnen deezen Eijlande uitmaakt nadien conform het geposeerde in neevens gaande Request alle de dorpen deezes Eijlands ijder op een uur afstands van onze stad geleegen zijn en dies voor het gemak en gerijf der Ingezeetenen (indien het UI: wil Geweest of bij Herziening nog waare dezelve tot Hoofdplaats te verordenen) Een voorregt bezit waar op geen andere plaats binnen deezen Eijlande aanspraak maaken kan en het is op dien grond dat wij ons verzoek om deeze stad tot hoofdplaats gesteld te zien bij dat onzer Meedeburgeren requestanten voegen dan bij aldien het UI: na derzelver wijsheid niet behaagen mogte om dit verzoek te accordeeren Dan verzoeken wij dat het UI: believen mooge om conform het Tweede lid van voorn: Requeste onze stad 't zij gecombineert met den dorpe Cats ofte op zig zeiven te vergunnen om Een afzonderlijke Gemeente te moogen uitmaken immers dat Gezicht op het dorp Kortgene vanuit de haven. Pentekening in Oostindische inkt door J.H. Hollestelle, 1890

De Spuije | 1994 | | pagina 13