4 Verslag van de rondleiding door het Fort Rammekens te Ritthem, gemeente Vlissingen op zaterdag 13 augustus 1994, aanvang 14.00 uur. De excursie stond onder leiding van de heer J. Geervliet van de Stichting Natuur en Landschap. Het aantal deelnemers aan deze rondleiding bedroeg bij de aanvang 17 en bij het einde 75. Hieronder bevond zich een groot aantal toeristen. De heer Geervliet leidde het gezelschap eerst rond in het fort, dat sedert zijn ontstaan in het midden van de zestiende eeuw diverse verbouwingen heeft ondergaan. Zo is in de Franse tijd door Napoleon het fort ingrijpend versterkt met het oog op de strategische positie aan de huidige Westerschelde. Hierdoor kon de scheepvaart naar Antwerpen, alsmede naar Arnemuiden en Middelburg worden gecontroleerd. Na de rondleiding in het fort begaf het gezelschap zich naar het bos, dat bij het fort behoort. Na de schorren bij het fort bezichtigd te hebben, liep de rondleiding te 16.00 uur ten einde. De voorzitter van de Heemkundige Kring de Bevelanden, de heer J.A. Hoste, heeft de heer Geervliet hierna hartelijk bedankt voor de enthousiaste en duidelijke uiteenzetting van de geschiedenis van het Fort Rammekens onder aanbieding van de gebruikelijke boekebon. J.A. Hoste. Reis naar Enkhuizen op zaterdag 10 september 1994. De bestemming van het jaarlijkse reisje was dit keer het stadje Enkhuizen. Op zaterdag 10 september vertrokken zesentwintig leden van onze vereniging om half acht met de bus. Drie uur later waren we in Enkhuizen. Met koffie en gebak versterkten we de inwendige mens. Daarna begonnen we onder leiding aan een wandeling door de stad, waarbij als eerste object het stadhuis werd bezocht. Vervolgens ging het kriskras door Enkhuizen. We liepen in een waterig zonnetje langs een groot aantal fraaie oude panden. De wandeling stopte bij de bekende stadspoort "Brandaris." In het Zuiderzeemuseum stond een koffietafel op ons te wachten. Een uurtje later leidde een gids ons door het mooie openluchtmuseum. We zagen vissershuisjes uit verschillende plaatsen langs de Zuiderzee. De kerk en de school werden bezichtigd. In het museum is ook een gedeelte van Urk nagebouwd. Diverse akteurs spelen daar Urk in 1905. We zagen Olie en haar dochter en nog enkele andere dorpsbewoners. Na ongeveer anderhalf uur was de excursie ten einde en bestond er de mogelijkheid om op eigen gelegenheid Enkhuizen in te gaan. Om hald zes stond ons binnen het museum een voortreffelijk diner te wachten. Om acht uur vertrokken we richting Zeeland. Jammer was het dat de opkomst tegenviel. We hopen dat dat volgend jaar beter zal zijn. L.J. Moerland.

De Spuije | 1994 | | pagina 6