25 vrachtje te kunnen lossen. Uitgifte in erfpacht In het begin van de twintigste eeuw was er woningnood. De meeste mensen had den geen of weinig geld om grond te kopen en een eigen woning te bouwen. De kerkeraden en diaconieën waren bewogen en probeerden een bijdrage te leveren om in bepaalde gemeenten de woningnood op te heffen. Zij deden dit door grond uit te geven in erfpacht. Op deze grond kon dan een woning worden gebouwd. De erfpachtcontracten, die werden gesloten, hadden een looptijd van maximaal negen en negentig jaar of minder of waren eeuwig durend. De bouwkavels varieerden in grootte van honderdvijftig tot vierhonderd m2 en ze werden uitge geven tegen een prijs van vier cent per m2 per jaar. Het is vooral in Zceuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland dat deze erfpachtsrechten werden aangetroffen. Om er enkele te noemen: Nisse, Krabbendijke, Wemeldinge, Kloetinge en Breskens. De laatste jaren zijn op vrijwillige basis veel erfpachtsrechten afge kocht waarop huizen gebouwd waren. De reden hiervan was dat de kerk van de administratie af wilde en het rendement voor hen uitermate laag was. Maar ook de bewoners van de huizen vroegen dit af te kopen i.v.m. de aflopende contrac ten, de bank gaf immers geen hypotheek langer dan de duur van het erfpachts- recht. In enige gevallen konden de bewoners de grondprijs niet betalen. Er waren kerkvoogdijen of diaconieën, die aan deze bewoners een lening tegen een zeer lage rente of renteloos verstrekten. Bij verkoop van de woning moest deze dan worden afgelost. Volkstuinen. In verschillende gemeenten werd een perceel grond uitgegeven wat als volkstuin wordt geëxploiteerd. De sociale functie van de kerkelijke bezittingen In het verleden heeft de kerkegrond een sterk sociale functie vervuld, vooral in tijden van armoede en werkeloosheid. Iemand die een stuk grond ter beschikking kreeg kon in ieder geval voedsel voor zijn gezin verzorgen. Voor diegenen die initiatief en doorzettingsvermogen ontplooiden werd het ideaal van een zelfstan dig bedrijf werkelijkheid. Vooral bij ouderen heeft de kerkegrond wellicht mede hierdoor nog een sterk emotionele binding in de dorpen. Grondbezit uit kerkelijke oogpunt Vandaag de dag wordt het als een minder goede zaak gezien dat men belijdend

De Spuije | 1995 | | pagina 25