26 lid of dooplid werd vanwege het kunnen pachten van grond. Het valt te begrijpen dat dit wel eens tot moeilijkheden aanleiding gaf. Vooral wanneer door de kerk voogden en/of diakenen erop toegezien werd of men ook trouw ter kerke ging. En zo niet, men niet in aanmerking kwam voor grond bij de verloting. Sommigen voelden zich benadeeld bij de verloting van de grond. Zij stopten dan soms met betalen van de kerkelijke lasten, vrijwillige bijdrage, of nog erger zij kwamen niet meer naar de kerk. Ook werden de kerkelijke organen weieens beschuldigd van vriendjespolitiek, wanneer de grond zonder verloting werd uitgegeven. Wanneer een dochter trouwde met een jongen van een ander kerkgenootschap, kwamen er soms in bepaalde gemeenten moeilijkheden. In het kader van de Pachtwet kan en kon een schoonzoon in de plaats treden van zijn schoonvader, wanneer die stopte met het gebruik van de grond. Men vond dan, dat alleen zij die de lasten droegen van de kerk ook de lusten mochten hebben, dus men moest Hervormd zijn of worden. In sommige gemeenten vinden de leden het niet juist dat alleen de grondgebrui kers van de bezittingen van de kerk profiteren. Zij vinden dat de kerk meer kan doen met geld dan met grond i.v.m. het rendement. Dat verloting ook aanleiding kan zijn tot ruzie moge uit het volgende blijken. Een diaconie besloot een perceel vrijkomende grond te verloten onder alle lidmaten en doopleden die hun hoofdbe roep in de landbouw hadden. Een vrouwelijk lidmaat was getrouwd met een Rooms Katholieke boer, die zijn hoofdberoep in de landbouw had. Zij lootte de grond en ging het perceel, samen met haar man, beboeren. De diaconie werd ver weten verkeerd te hebben gehandeld. Het gaf de nodige beroering in de gemeen te. In sommige kerkelijke gemeenten komt het voor dat indien er grond wordt ver kocht, het bedrag dat aan vrijwillige bijdragen binnenkomt, belangrijk vermin derd. Als reden wordt dan aangevoerd: "Ze hebben geld genoeg door verkoop van grond en kunnen nu zonder mijn bijdrage wel een paar jaar vooruit." Kerkegrond in discussie De laatste dertig jaar vinden er discussies plaats in de Hervormde Kerk, of de ker kelijke bezittingen nog wel die sociale functie vervullen, of dat er meer opbreng sten uit die bezittingen verkregen kunnen worden waarmee men t.b.v. de kerk nuttig werk kan doen. Dit betekent dan dat steeds vaker de vraag wordt gesteld of het niet beter is van pacht vrijkomende grond te verkopen omdat het rendement van pacht te laag is en het vrijkomende geld meer oplevert in disposito's of obli gaties of andere beleggingen. Verder kun je met het vrijkomende geld in de gemeente veel goede dingen voor jongeren, voor bejaarden, voor de eigen inwoners doen. Men vindt dat het kerke lijk leven beter kan functioneren. Anderen beweren dat de grond een waardevast bezit is. Deze mening kan worden gestaafd met statistische gegevens. De prijzen in de zeekleigebieden hebben zich als volgt ontwikkeld (bron landbouwcijfers).

De Spuije | 1995 | | pagina 26