28 Voordeel is dat het bezit in onroerend goed (grond) in stand blijft en dat circa 50% van de opbrengst liquide wordt. Samen op Weg De Hervormde, de Gereformeerde en de Lutherse kerken zijn op landelijk en plaatselijk niveau bezig samen te gaan. Beide laatste kerken hebben geen grond bezittingen. Menigeen vraagt zich af, hoe dit dan moet, de bezittingen inbrengen daar voelt men niets voor in het huidige bestel. Wemeldinge, Wissenkerke en wellicht nog andere gemeenten hebben hier een eenvoudige oplossing voor gevonden die in de praktijk goed werkt. Iedere kerk behoudt haar eigendommen en haar liquide middelen. De waarde wordt vastge steld en vastgelegd bij het samengaan. Er wordt een beheerscommissie benoemd uit de verschillende kerken naar rato van het aantal leden. De opbrengst is ten dienste van de samenwerkende kerken. Dus ieder houdt zijn bezit. Toekomst De kerkelijke bezittingen zullen economisch beheerd moeten worden. Men zal zich af moeten vragen: "'Hoe kan de kerkelijke gemeente haar opgedragen tak als rentmeester het best vervullen en welke maatschappelijke functie kunnen kerke lijke bezittingen in de gemeente vervullen." Het beheer van de kerkegrond vereist nog meer dan in het verleden een specifieke deskundigheid t.a.v. de pachtwet, de quotering van melk, mest, braaklegging, natuurbehoud, ruilverkaveling. In de provincie Zeeland gaat het om veel ha. Een adviesgevend lichaam met deskundigheid op dit gebied is gewenst. Een actief meerjarenbeleid t.a.v. de grond is nodig, daarbij rekening houdend met de economische ontwikkelingen in de maatschappij. Ook de "Landbouw" is een economische bezigheid, hierbij past een economisch grondbeleid (geen versnip peringen) maar gebaseerd op een goede structuur (verkaveling). Dat de grond alleen ten goede komt aan hen die hun hoofdberoep in de landbouw hebben valt te overwegen. (Met dank aan de heer M. de Vrieze, Manneeweg te Kloetinge).

De Spuije | 1995 | | pagina 28