2 Presentatie "Rilland-Bath, 1940-1945". Op vrijdag 28 oktober 1994, vijftig jaar na dato, presenteerde onze kring het door Harrie Kaufman geschreven boek over Rilland-Bath in oorlogstijd. De presentatie vond plaats in huize De Vliedberg te Rilland. In zijn openingswoord ging de voorzitter, de heer Hoste, in op de activiteiten van onze vereniging, die geleid hebben tot de uitgave. Hij noemde de publikatie een uniek boek. De schrijver presenteerde vervolgens het eerste exemplaar aan de heer drs. H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en inwoner van Rilland. De heer Eversdijk stond in zijn dankwoord stil bij de activiteiten van de Heemkundige Kring. Ingaande op het boek van de heer Kaufman, zei hij, dat hij, bij het lezen van de drukproef al regelmatig kon zeggen: ja, zo is dat inderdaad gegaan. Ook hij beleefde de Tweede Wereldoorlog als kind. De oorlog was voor kinderen een beroerde tijd, maar ook vooral een spannende. Veel van hetgeen de heer Kaufman heeft meegemaakt, de inkwartiering, de beschietingen, de magere sinterklaasvieringen, dat alles had ook hij, in wat andere vorm meegemaakt. En dat maakt het boek voor de ouderen van vandaag zo herkenbaar. Voor de kinde ren van vandaag is de Tweede Wereldoorlog gewoon geschiedenis, ook zij zou den kennis moeten nemen van deze verhalen van alledag. Het boek is geschreven op een manier alsof je er zelf bij bent. Je proeft de sfeer van het dagelijks leven in een kleine Zeeuwse gemeenschap. Hij was er trots op het eerste exemplaar te mogen ontvangen. Verslag van de studiedag op 22 oktober 1994 over Monumen tenzorg te Goes en Borsele. Deze studiedag werd gehouden in het kader van de uitwisseling Goes-Veume en Borsele-Diksmuide. De dag was georganiseerd door de Heemkundige Kring de Bevelanden in samenwerking met de Gemeente Goes. Bij deze dag waren dan ook een aantal deelnemers uit West-Vlaanderen aanwezig, namelijk zesentwintig personen. De dag zou om elf uur beginnen, maar doordat onze Belgische vrien den de veerboot misten, begon deze studiedag een half uur later. De dag werd geopend door wethouder Linssen van de gemeente Goes, die een welkomstwoord sprak tot de Belgische en Nederlandse deelnemers. (Van Nederlandse kant waren zevenentwintig personen aanwezig, allen leden van de Heemkundige Kring de Bevelanden). Na dit openingswoord, waarin hij op het belang van zulk soort uit wisselingen wees, nam de heer Van Oeveren het woord. Hij is architect en als zodanig adviseur van de Monumentencommissie in de gemeente Borsele. Aan de hand van een diaserie nam hij ons mee door deze gemeente. Hij wees op de gebouwen, die in deze gemeente gerestaureerd zijn, maar ook op de gebouwen, die door ondeskundigheid van de eigenaar, verloren waren gegaan voor diezelfde gemeente. Ook de beschermde dorpsgezichten van Nisse en Borssele liet hij ons

De Spuije | 1995 | | pagina 2