4 wordt als museum en kantoorruimte. Daarna zagen we de Grote Kerk, die op de nominatie staat om gerestaureerd te worden. Men moet alleen nog de nodige gel delijke middelen zien te krijgen. Wij vervolgden onze tocht over de Grote Markt, de Sint Jacobsstraat, de Kaden en met als eindpunt de Houtloodsen, die tegen woordig dienst doen als woningen voor particulieren. Na de enthousiaste uiteenzetting van beide heren, brak het tijdstip voor de lunch aan. Nadat ieder de inwendige mens had versterkt (de een wat meer, de ander wat minder), vervolgden we de studiedag met een wandeltocht naar het Molenplein, alwaar de bus klaar stond, die ons onder leiding van de heer Van Oeveren door de "Zak" van Zuid-Beveland zou voeren. Allereerst werd een bezoek aan het mooie kerkje van Nisse gebracht, waarna wij onze tocht over smalle dijken voortzetten naar het dorp Borssele. Onderweg wees de heer Van Oeveren ons nog op enkele boerderijen, die in zijn diapresentatie van die morgen voorkwamen. Op het dorps plein werd nog een kwartier halt gehouden, zodat iedereen het beschermde dorps gezicht kon bezichtigen. Hier ontdekten we nog enige pandjes, die 's-morgens als voorbeeld gebruikt waren. Goede en slechte voorbeelden, dat wel. De tocht ging daarna verder naar café De Kroon in 's-Heerenhoek, waar een heerlijke kop kof fie of andere consumptie op ons stond te wachten. Om half vijf waren we weer terug in Goes, na een mooie en veilige rit door het gebied. Dit was mede te dan ken aan de voortreffelijke chauffeur, die we hadden. In Goes startte om half vijf de stadswandeling. We begonnen in de Zusterstraat bij het Manhuis/weeshuiscomplex, waarna we onze weg vervolgden langs de Grote Kerk, het Stadhuis, de Grote Markt en via de Opril Grote Markt naar de Turfkade. Hier mochten we een kijkje nemen in het pas gerestaureerde pand van de heer Van Oeveren, die meteen maar een geschiedkundig verslag van het pand deed. Iedereen was laaiend enthousiast. Na een bezoek van zeker een half uur tot drie kwartier, vervolgden we onze weg over de Kleine kade naar de Houtloodsen. Overal werd uitleg gegeven door of wel de heer Van Doom of wel de heer Van Oeveren over de verschillende panden en objecten, die we tegenkwamen. De beide heren zijn veel betrokken geweest bij restauratieprojecten in de stad. Het complex de Houtloodsen werd als laatste bezocht. Het was duidelijk te zien wat goede restauratie en monumentenzorg te betekenen heeft. Om zes uur arriveerden we dan in restaurant De Landbouw op de grote Markt, waar we een voortreffelij ke maaltijd voorgezet kregen. Om acht uur was iedereen verzadigd en konden onze Belgische vrienden de terugtocht aanvaarde. Iedereen had van de dag genoten en er wordt weer al uitge keken naar de volgende studiedag. L.J. Moerland.

De Spuije | 1995 | | pagina 4