11 Berichten van het Museum Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland heeft besloten om ter verhoging van het bezoekersaantal vanaf zaterdag 6 mei te toegangskaartjes niet voor fl. 3,50, maar voor slechts fl. 2,te gaan verkopen. Dit besluit werd onlangs door het museumbestuur genomen. Het is bekend dat museumbezoek landelijk gezien aan het dalen is. Voor Zeeland geldt dat evenzeer. Dit komt onder meer doordat er steeds meer dagattracties bijkomen, die met elkaar dingen naar de gunst van de bezoeker. Als proef die voorlopig wordt gehouden van mei tot oktober, probeert het Goese museum vooral op zaterdagen meer bezoekers te trekken met deze kor ting. Verdronken land, Valkenisse en Keizershoofd. Archeologisch en historisch onderzoek van een verdronken stukje Zuid-Beveland. Onder deze titel wordt in het museum te Goes een tentoonstelling gehouden over een bijzonder stukje buitendijks Beveland. Buiten de Westerscheldedijk bij Waarde bevindt zich een immens schorren- en slikkengebied. Door diverse oor zaken spoelden daar de afgelopen jaren steeds meer resten bloot van het middel eeuwse dorp Valkenisse. In de zomer van 1994 werden er ter plaatse opmetingen verricht door de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap en medewerkers van het provinciaal depot voor bodemvondsten te Middelburg. Dit ging onder leiding van de provinciaal archeoloog van Zeeland. Thans worden de resultaten van deze campagne getoond, aangevuld met een aantal archeologische vondsten. Bovendien wordt in deze tentoonstelling aandacht besteed aan het fort Keizershoofd. Dit thans verdwenen bolwerk vormde in de zeventiende eeuw één van de vele grendels die de Westerschelde afsloten. Het lag in de buurt van Valkenisse. Na de sluiting van de Vrede van Munster (1648) verloor het zijn functie en werd ontmanteld. Valkenisse en de restanten van het reeds in onbruik geraakte fort verdwenen in 1682 voorgoed in de golven. In de tentoonstelling zijn bijzondere archeologische voorwerpen te zien die wer den gevonden in en rond Valkenisse. Verder is er historisch kaartmateriaal aan wezig, reconstructies van het dorp in bewoonde staat en veel foto's van de opme- tingsactiviteiten. Het geheel geeft een boeiend beeld van een eens welvarend dorp dat vanaf de zestiende eeuw in een voortdurende strijd met het water was gewik keld en het uiteindelijk niet kon bolwerken. Tegelijk met de tentoonstelling verschijnt bij uitgeverij De Koperen Tuin een boek met dezelfde titel als de tentoonstelling. Hierin biedt een keur aan auteurs artikelen aan die tesamen een goed historisch overzicht van Valkenisse en het fort Keizershoofd geven. De tentoonstelling wordt gehouden van 10 juni tot en met 28 oktober 1995. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uut tot 17.00 uur, zaterdags van 13.00 tot 16.00 uur. Op zondag en maandag is het museum geslo-

De Spuije | 1995 | | pagina 11