12 ten. Toegangsprijzen: volwassenen fl. 3,50; CJP, 65+ en groepen vanaf 10 perso nen fl. 2,jeugd tot 16 jaar fl. 1en museumjaarkaart gratis. Van Mot tot Slot Onder de titel "Van Mot tot Slot; opkomst en ondergang van de Bevelandse kas telen" is in het museum te Goes vanaf 24 juni een tentoonstelling te zien over de historie van de Bevelandse kastelen. In deze overzichtstentoonstelling wordt aan de hand van archivalia, prenten, foto's, maquettes en bodemvondsten een beeld gegeven van deze markante bouwwerken. De tentoonstelling begint met de bouw van de chauteau-a-motte in de twaalfde eeuw. Dit kasteeltype kenmerkt zich door een berg, in de provincie Zeeland veel al een vliedberg, waarop een houten verdedigingstoren werd gebouwd. Het geheel werd door een gracht omringd. Een fraai voorbeeld is het kasteel van Borssele, ook bekend als de berg van Troye, waarvan thans alleen de kasteelberg in het landschap te bewonderen is. Aan het einde van de dertiende eeuw zijn de houten verdedigingstorens door bak steen vervangen. In de veertiende eeuw werden nieuwe kastelen geheel uit de bouwmateriaal opgetrokken. Dit tweede kasteeltype is een imposant gebouwen complex, omringd door een gracht zoals bijvoorbeeld het kasteel van de heren van Maelstede te Kapelle. In de vijftiende eeuw ontstaat er door de nieuwe ont wikkelingen binnen de militaire krijgskunst een drastische wijziging in de functie van het kasteel. Vanaf het begin van de zestiende eeuw worden vele kastelen ver bouwd, waardoor zij meer het karakter van een landhuis krijgen. Dit is het derde kasteeltype dat in de overzichtstentoonstelling behandeld wordt. Daarnaast komt ook het sociale leven van de kasteelbewoners aan de orde. De tentoonstelling loopt van 24 juni tot en met 16 september.

De Spuije | 1995 | | pagina 12