2 Gemeentearchief, om de lezing van de historicus dr. J. Zwemer aan te horen. De heer Zwemer ging in zijn anderhalf uur durende betoog in op het ontstaan van de noodgemeenteraden na 1945. Hij behandelde met name de eilanden Zuid- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Uit zijn verhaal bleek dat er vooral goedwillen de amateurs in deze gemeenteraden opgenomen werden en mensen, die in de oor log in het verzet hadden gezeten of niet hadden meegewerkt met de Duitse bezet ter. Voordat hij tot de kern van zijn lezing kwam, behandelde hij allereerst de politieke verhoudingen in de verschillende dorpen en dan vooral van voor de Tweede Wereldoorlog. Het was een lezing van uitstekend gehalte en het is de bedoeling, dat over dit onderwerp in de toekomst een boek verschijnt van de hand van de heer Zwemer, die inmiddels al de nodige publicaties op zijn naam heeft staan. Nadat de aktiviteitensecretaris de heer Zwemer hartelijk had bedankt voor zijn interessante lezing en hem van een enveloppe met inhoud had voorzien, gingen alle aanwezigen tevreden huiswaarts. Wetende dat zij dit verhaal in de toekomst nog eens op hun gemak kunnen doorlezen. L.J. Moerland. Filmavond Met voldoening kon de vice-voorzitter J.J. Mol op woensdag 12 april j.l. een vijf enveertigtal bezoekers welkom heten op de filmavond die gehouden werd in het kantoor van de Gemeentelijke Archiefdienst te Goes. Ad de Jong, de presentator, had voor deze avond een keur aan films en video-ban den uitgezocht. Het verleden en het heden van Zeeland en dit toegespitst op de Bevelanden riep bij de aanwezigen een schat aan herinneringen op. De foto- en filmmontage op video-band van de bevrijding van Goes in 1944 was voor vele kijkers een herbelevenis aan deze dagen. De video-band kost 17,50 per band. De presentatie van de film "Waar de zee het land ontmoet" was een mooie afslui ting van deze avond en is beslist een herhaling waard. Hierna dankte de heer Mol de aanwezigen voor hun bezoek en de archiefdienst voor het beschikbaar stellen van de zaalruimte en het gebruik van de film-appara- tuur. Hij bood de heer De Jong nog een attentie aan namens de Heemkundige Kring voor de medewerking aan het slagen van deze avond. Na een mededeling met betrekking tot de komende activiteiten van de vereniging sloot hij de bijeenkomst en wenste iedereen "wel thuis". V.P. Gijzel. Nieuwe boeken over de Bevelanden Gedurende de laatste maanden is een groot aantal boeken verschenen over de geschiedenis van de Bevelanden. We geven hier geen uitputtende opsomming. We tonen maar aan, dat de lokale en regionale geschiedenis ook in boekvorm springlevend is.

De Spuije | 1995 | | pagina 2