7 Aftrekbaarheid van giften voor de inkomstenbelasting Er zitten enkele belasting-technische kanten aan een schenking aan een museum of een vriendenorganisatie. Vooral de mogelijkheid voor particulieren om bepaal de giften geheel of voor een gedeelte in aftrek te brengen voor de inkomstenbe lasting, staat in de belangstelling. In dit verband volgt hier een korte toelichting, waarin alleen de hoofdzaken wor den belicht. De vereniging "Vrienden van het museum Zuid- en Noord-Beveland" en ook het museum zijn zogenaamde "algemeen nut beogende instellingen." Dat betekent, dat schenkingen daaraan onder een soepele regeling vallen betreffende de inkom stenbelasting voor de schenker. Daarbij moet aan zekere voorwaarden worden voldaan. Schenkingen die voor giftenaftrek in aanmerking kunnen komen worden verdeeld in twee categorieën: - schenkingen van hand tot hand - schenkingen in de vorm van lijfrente-termijnen. Bij een schenking van hand tot hand, wordt een geldbedrag ineens gegeven of overgemaakt aan een instelling, terwijl bij een schenking in de vorm van lijfrente termijnen op achtereenvolgende vaste tijdstippen een vast bedrag aan de instel ling wordt geschonken. Bij een schenking van hand tot hand is het bedrag, om in aftrek te kunnen worden gebracht, gebonden aan twee grenzen: - een maximum-grens, de schenking mag niet meer bedragen dan 10% van het onzuivere inkomen van de gever. - een minimum-grens, de schenking moet groter zijn dan 1% van het onzuivere inkomen, schenkingen beneden 120,zijn niet aftrekbaar. Wat de schenking in de vorm van lijfrente-termijnen betreft, is er een ondergrens gesteld aan de tijd waarin de termijnen vallen, deze mag niet korter zijn dan 5 jaren, wel langer. Een voorbeeld: wil iemand 5000,schenken, dan kan dat gebeuren in vijf jaar lijkse termijnen van elk 1000,Elke termijn kan dan in aftrek worden gebracht voor de inkomstenbelasting. Schenkingen aan algemeen nut beogende instellingen zijn belast met schenkings recht, dat voor rekening komt van de ontvanger. De schenker kan bepalen dat hij/zij zelf het schenkingsrecht betaalt, men spreekt dan van een schenking vrij- van-recht. In 1994 gold voor het schenkingsrecht een drempelvrijstelling van 7468,dat wil zeggen dat schenkingen tot dat bedrag vrij van recht waren. Ook giften in natura komen voor aftrek in aanmerking, zoals het schenken van voorwerpen aan een museum. Van belang hierbij is, dat de geldwaarde nauwkeu rig wordt vastgesteld. Voor ieder, die overweegt een schenking aan de Vriendenvereniging te doen, is het aan te bevelen eerst een deskundige te raadplegen, zoals een belastingadvi- seur.De schenkingsakte kan door de notaris worden opgemaakt, die er dan ook

De Spuije | 1995 | | pagina 7