12 zien. Dat men maar een stap verder ging en eenige der wijze Mozaïsche reinigingswetten ook een weinig ter harte nam. De volksgezondheid zou er niet slecht bij varen. J.H. Midavaine. Van oudheidkamer naar museum Op initiatief van Mr. J.G. ab Dresselhuis en Ds. R.A. Soetbroodt Piccardt was omstreeks 1860 in het Goese stadhuis een oudheidkamer ingericht. Tot 1888 was Ds. Piccardt de conservator daarvan. Hij was ook de archivaris van de gemeente Goes. Zijn opvolgers waren: 1888 - 1892 Mr. N.C.H. van Daalen Wetters 1892- 1893 M.G. de Boer 1893 - 1895 F.Allan 1895 - 1918 L. van Bruggen 1918 - 1935 J. de Kruijter Veel bezoekers trok de oudheidkamer niet. Blijkens de jaarverslagen van de archivaris kwam het bezoekersaantal tot 1900 niet boven de honderd per jaar. Veel bijzonderheden over de oudheidkamer treffen we in deze verslagen niet aan. Een opmerkelijke vermelding werd in 1908 gedaan: "Bij schrijven van 5 maart 1908 deelt de commissie voor het Museum Boymans te Rotterdam aan B en W van Goes mee, dat voor vier schilderijen van W. en C. Eversdijk, sinds 1864 in het museum aanwezig, geen plaats meer is." Goes kan ze terug kopen voor de prijs die het museum Boymans er in 1864 voor heeft betaald. Helaas kan de stad Goes dat bedrag zo maar niet opbrengen. Negen inwoners van Goes brengen de koopsom bijeen en schenken de vier schilderijen aan de gemeente. Op 7 mei 1908 wordt dit geschenk in dank aanvaard en de schuttersstukken krijgen een plaats in de vestibule van het stadhuis. In 1917 werd het vijfhonderd jarig bestaan van Goes gevierd. Archivaris De Kruijter schreef een artikel daarover in de Goesche Courant, waarin hij aandacht voor de geschiedenis van de stad trachtte op te wekken. Het bezoekersaantal van de oudheidkamer overtrof dat jaar de honderd: 103 personen kwamen een kijkje nemen. Men had er méér verwacht.... In een gemeentegids over Goes uit 1923 lezen we, dat "De Oudheidkamer bevat verschillende zeer oude handschriften, zilveren draagtekenen der diverse voormalige gilden, oude wapenen, vaandels, bekers, zegels, enz," Ook wordt er gewag gemaakt van het "oorlogsmuseum" van de heer Wilton van Reede in de Wijngaardstraat in zijn woonhuis. Het was een wapenverzameling, voornamelijk uit de Eerste Wereldoorlog. Rondleiding geschiedde door .."de steeds hupsche Wilton van Reede met steeds dezelfde opgewektheid. We maken een sprong in de tijd naar het jaar 1930. Aan de Turfkade stond - en staat nog steeds - het Gotische Huis, nu bekend als Braai Tapperij Karei V. Het pand was

De Spuije | 1995 | | pagina 12