2 genoeg niet bestegen kon worden maar waarover ter plaatse nog veel verteld werd. De heer De Bruijne dankte tot slot de heer De Ruiter voor diens voortreffelijke begeleiding van de middag en bood hem namens de Heemkundige Kring een boekenbon aan. Vanonder de inmiddels geopende paraplu's opperden de aanwezigen het idee om volgend jaar de kern Oudelande van de gemeente Borssele eens te bezoeken. V.P. Gijzel Natuurwandeling Zwaakse Weel Op zaterdag 17 juni 1995 verzamelden zo'n vijftien leden, waaronder veel vaste klanten, zich bij de Hervormde Kerk van 's-Gravenpolder voor een natuurwandeling in het gebied van de Zwaakse Weel. Onze gids was Chiel Jacobusse, medewerker van de Stichting Het Zeeuwse Landschap en ook bekend door zijn vele artikelen in de P.Z.C. en de advertentiebladen. Met zo'n gids kan een excursie niet misgaan, want hij weet bij elke grasspriet een boeiend verhaal te vertellen, vol wetenswaardigheden over biologie, natuurbeheer, landbouw en folklore. Interessant was bijvoorbeeld om te horen dat vroeger op de meer zandige binnendijken van Zuid-Beveland ook veel eiken werden geplant en dat enkele nakomelingen daarvan het nog altijd uitstekend doen op de Lange Mairedijk. Ook werd uitvoerig stilgestaan bij de activiteiten om water- en bodemvervuiling te bestrijden en de plannen voor uitbreiding van het natuurreservaat. Vanwege het vochtige weer waren er voor de tijd van het jaar bijzonder veel paddestoelen te zien. En sinds deze excursie weten we ook, dat langs de Zeeuwse dijken zelfs haantjes-en-hoentjes en pyjamabroekjes groeien! Kortom, een boeiende excursie in een prachtig gebied en de dreigende regen zette niet door. A.J. Beenhakker Fietstocht door het landschap van Zuid-Beveland op 13 mei 1995 Zeven deelnemers trotseerden kou, wind en regen tijdens een fietstocht door de omgeving van Kloetinge, Kapelle en Wemeldinge. Het doel was om de resten van de twaalfde-eeuwse bedijkingen in dit gebied terug te vinden. Aan de hand van Dekkers boek over Zuid-Beveland is de loop van de oude dijken op vele plaatsen nog terug te vinden: het Langedijkje, de Braanjendijk, het Hogepad, de Monnikendijk en de Merkendijk. Ook van de oorspronkelijke getijdegeultjes, die voor 1100 door de schorren stroomden en naderhand werden binnengedijkt is nog heel wat terug te vinden: de Mannee, de Wijtvliet, de Cutsee, de Tieringe, de Smallegange en de Wrange, we hebben ze allemaal gezien. Het bestuur bood de dappere volhouders in Wemeldinge een kop koffie aan. A.J. Beenhakker.

De Spuije | 1995 | | pagina 2