7 zal binnenkort worden gekopieerd, eventueel verlucht met een aantal foto's en worden voorzien van een mooie kaft. De boeken, ongeveer 125 pagina's, zijn ook te koop, een serie van vijf delen kost slechts 20,-. Indien U belangstelling heeft kunt U dit vóór 1 oktober kenbaar maken bij de archivaris A. Kuiper, telefoon 0113-395202. U kunt het archief bezoeken voor het verkrijgen van historische informatie, het maken van scripties, het doen van onderzoek in de archieven etc. op maandag de gehele dag en op dinsdag- of woensdagochtend, voorlopig uitsluitend na afspraak. Ook scholieren, die materiaal voor een scriptie zoeken, zijn van harte welkom. Annette Kuiper. De pastorietuin te Kloetinge, 1816-1883 Het nu nog bestaande pand, Marktveld 20, deed tot 1883 dienst als pastorie van de Geerteskerk. Bij deze pastorie was maar een klein tuintje. Dit was een groot gebrek. Een flinke tuin was eigenlijk noodzakelijk voor de voedselvoorziening van de predikant en gezin en daardoor tevens een welkome aanvulling in natura op het meestal magere salaris. De tuinman van de dominee kweekte er groenten en aardappelen, verzorgde de fruitbomen en zorgde ervoor, dat er voldoende was voor de wintervoorraad. Dat moest wel, want groente- en fruitwinkels moesten, zeker op de dorpen, nog worden uitgevonden. Naast, laten we zeggen, het nuttige deel van de tuin was er de siertuin. Hier kon het predikantengezin verpozen en van de natuur genieten. Maar, zoals hiervoor is vermeld, de Kloetingse pastorie bezat deze heerlijkheden niet. Zo komen we in het jaar 1816. De Kerkmeesters blijken er dan van overtuigd te zijn, dat de Kloetingse dominees iets missen. In dat jaar valt n.l. het besluit tot aanleg van een pastorietuin. Bij de pastorie was geen ruimte, maar ongeveer noordoostelijk van het Marktveld lag een perceel grond met een oppervlakte van circa 1800 m^. De afstand tot de pastorie was circa 100 m., dus vrij gunstig. De eigenaar van dit "hof' zoals het genoemd wordt, was Hubregt Vroonland, die het perceel beschikbaar stelde voor de prijs van 46.6.8 of in huidige munteenheid 279,80. Waarom is niet duidelijk, maar van Cornelis Haverhoek wordt nog 2 1/5 roe aangekocht voor 13,20. Tenslotte krijgt Lucas Poortvliet nog een som van 2,— wegens "het berooven van een klein gedeelte van zijn Hof." Waarschijnlijk is bij de aanleg van de tuin gebleken dat men een stukje grond van Lucas per abuis had toegeëigend. Zulke dingen gebeuren ook nu nog. Wat niet werd aangekocht is de toegangsweg vanaf het Marktveld naar de tuin. Zoals de kadastrale kaarten aangeven, maakt deze toegang deel uit van de openbare weg. Het lijkt mij niet onlogisch dat dit stukje weg aan één of beide zijden bebouwd is geweest. Kloetinge had in het verleden meer van zulke straatjes. Nog in de vorige eeuw liep een doodlopend straatje vanaf de oostzijde van het Marktveld. Het had zelfs een

De Spuije | 1995 | | pagina 7