3 Klaas Korstanje, dijkgraaf en schepen te Krabbendijke, een verhaal bij een grafzerk. J.H. Midavaine. Aan dc zuidzijde van de kerk van Krabbendijke liggen twaalf grafzerken, vermoedelijk afkomstig van de vroegere begraafplaats rond de kerk. Alle stenen, op één na, dateren van na 1800. Op die ene zerk, de oudste van het twaalftal, staat geschreven: Hier leyt begraven den eersa.en Claes Claesse Korstaenie Dyckgraef en schepen tot Krabbendycke sterft den 20 september 1667. De steen is versierd met twee gekruiste gaffels, mogelijk het symbool van de landbouw, want Claes is naast zijn ambt als dijkgraaf en schepen altijd boer geweest op een groot boerenbedrijf. Het hof was gelegen een paar honderd meter oostelijk van het huidige station in de zgn. naar hem genoemde "Karstanjenhoek", wat ook duidelijk staat aangegeven op een kaartje uit die tijd. Over deze Claes Korstaenie, of zoals we tegenwoordig zouden schrijven "Klaas Korstanje" en zijn gezin gaat dit artikel. Allereerst een stukje genealogie: Claes was een kleinzoon van Claes Claessen Korstanje, die rond 1600 in Vlake woonde, in Kapelle ter kerke ging en de stamvader genoemd kan worden van alle nu nog in Nederland en met name in Zuid-Beveland wonende Korstanje's, ook die waarvan de naam met een C geschreven wordt. Laatst genoemde Claes bezat samen met zijn vader, die ook Claes heette, aanzienlijke percelen grond binnen de parochie Vlake. Uit dc overloper van het jaar 1599 blijkt, dat hij 29 percelen grond bezat met een totale oppervlakte van 14725 roeden, waaronder 1156 roeden vroonland. Op 5 perceeltjes na, die door de familie gebruikt werden en waarop woonhuizen stonden, werden alle overige stukken grond verpacht aan boeren uit de omgeving. Met wie Claes als eerste gehuwd is geweest is niet meer te achterhalen, in ieder geval is hij in 1599 weduwnaar en heeft hij één zoon, Claes, die zo'n 17 of 18 jaar oud moet zijn geweest. Rond 1600 trouwt hij voor de tweede maal en wel met Mayken Willemsen. In die periode 1602 - 1613 laat hij in totaal vier kinderen in de kerk van Kapelle dopen, te weten: Willem (6 mei 1602), Cornelis (9 maart 1603), Marinus (16 mei 1610) en Janneken (15 september 1613). Zoon Claes, die eveneens in Vlake bleef wonen, trouwde rond 1603 met Mayken Lauwe. Uit dit huwelijk werd één kind geboren, Marinus, die op 21 maart 1604 in de kerk van Kapelle gedoopt werd. Doopgetuigen waren Anthonis Laerijs en de stiefmoeder van Claes, Mayken Willemsen. Kort hierna is Mayken Lauwe overleden en trouwde Claes voor de tweede maal, met Leuntken Pauwels. Uit dit huwelijk werden vier kinderen geboren: Mayken (doop 22 juli 1607), Leuntken (doop 10 mei 1615), Pauwelijntken (doop 8 januari 1617) en Claes, waarmee dit artikel begon (doop 17 februari 1619). Aardig te vermelden is nog dat bij de doop van Mayken de beide ouders nog niet getrouwd zijn. want het doopboek van Kapelle ver,meldt: "geproduceert in onechte".

De Spuije | 1996 | | pagina 3