8 Het ontstaan van de vriendenvereniging. In 1930 werd de vereniging Museum voor Zuid- en Noord-Beveland opgericht, die in het pand Turfkade 11 een museum exploiteerde. Wat men daar miste was een goede expositieruimte. Eind zestiger jaren deed zich de gelegenheid voor de bovenverdieping te huren van het voormalige Weeshuis aan de Singelstraat. In dat historische pand waren toen verschillende instellingen en ondernemingen ondergebracht. De ruimte en de ligging in het centrum van de stad waren aantrekkelijk en de vereniging huurde een tweede pand in Goes. Financieel kon het nèt! Onder de in 1969 benoemde conservator, de heer Abelmann, werd de tentoonstellingszaal ingericht. Van lieverlee verdwenen de in het Weeshuis gevestigde instellingen naar andere lokaties en zo kon het museum tenslotte het hele pand huren. In 1970 besloot men dan ook om het museum te laten verhuizen van de Turfkade naar de Singelstraat. Aan allerlei activiteiten, waaronder de restauratie van het gebouw, wordt hier voorbij gegaan. Zij vergden zoveel van de gelden, dat het bestuur besloot een andere beheersvorm te zoeken. Men wilde een bestuursvorm, waarbij alle Bevelandse gemeenten een vaste bijdrage zouden leveren en Goes, als plaats van vestiging, de grootste.Het werd een Gemeen schappelijke Regeling van alle Bevelandse gemeenten. Deze vormden samen een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, genaamd Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. De vroegere museumvereniging werd omgezet in een Vriendenvereniging. De grote vraag was natuurlijk: In hoeverre behoudt de vereniging haar medezeggenschap over het museum en wat gebeurt er met haar bezittingen? Het zou op z'n minst onelegant als de vereniging, die 45 jaar lang het museum had beheerd en die dus wel op enige deskundigheid kon bogen, terzijde werd geschoven. Besloten werd, dat het vereningingsbestuur adviseurs mocht sturen naar alle vergaderingen van de regeling, zonder stemrecht. De bezittingen zouden in bruikleen worden afgestaan aan de Gemeenschappelijke Regeling. In 1975 werden de statuten van de museumvereniging gewijzigd. Art. 1. De vereniging draagt voortaan de naam Vrienden van het Museum van Zuid- en Noord-Beveland. Art. 2. De vereniging stelt zich ten doel "het bevorderen van de kennis en de geschiedenis van Zuid- en Noord-Beveland". Art. 6. Het dagelijks bestuur van de vereniging is belast met al datgene wat dienstig kan zijn voor de bevordering van de doelstellingen. Het bestuur werd samengesteld met inachtneming van de regionale afkomst van de leden. De Vereniging van Vrienden bestaat dus sinds 1975 in haar huidige vorm. Op het ogenblik is haar ledental zeer gering. De gemiddelde leeftijd van de leden is vrij hoog. Toetreding van nieuwe leden is nodig.Als ieder lid er in slaagde één nieuw lid aan te brengen, dan zou het ledental verdubbeld zijn en dat zou een belangrijke toename van inkomsten betekenen. We konden dan veel meer doen aan het verwezenlijken van onze doelstellingen. Wilt U daarmee helpen? A.P. Buijs.

De Spuije | 1996 | | pagina 8