9 Nieuws uit de archieven van Reimerswaal In de "Spuije" van oktober 1995 heb ik het een en ander geschreven over de inventarissen van de gemeente Reimerswaal die toen nog moesten worden uitgegeven. Inmiddels zijn we drie maanden en vijf inventarissen verder. De vijf inventarissen werden op 19 december 1995 aan de burgemeester van Reimerswaal, de heer Verbree, overhandigd. Dit gebeurde op een feestelijke bijeenkomst waarbij eerst de heer Hoogerhuis, archiefinspecteur in de provincie Zeeland een toespraak hield gevolgd door ondergetekende. Een groot aantal belangstellenden hebben de inventarissen aangeschaft. Tevens werd er een tentoonstelling georganiseerd welke twee dagen te zien was op het gemeentehuis te Kruiningen en vervolgens over de verschillende bibliotheekdependances van de gemeente Reimerswaal werd verdeeld. In de maand februari is de tentoonstelling nog gedeeltelijk in de dependance te Rilland te zien. De tentoonstelling bestond uit negentien lijsten die een indruk gaven, dat wat in werkelijkheid gebeurd is ook in het archief is na te gaan. Aan elke voormalige gemeente werden een aantal lijsten gewijd. In het archief van Krabbendijke kwam ik een bouwtekening van een houten vuilniswagen tegen uit het begin van deze eeuw. In de fotoverzameling van de gemeente Goes kwam ik deze zelfde vuilniswagen op een foto tegen. Dit is een duidelijke verbintenis tussen archief en werkelijkheid. Andere onderwerpen waren b.v. een society-huwelijk van de dochter van de directeur van de Bathpolder, de heer Harisson, hiervoor werd een foto uitgezocht en de huwelijksakte. Ook werden bouwtekeningen met foto's van nog bestaande panden uitgekozen om tentoongesteld te worden, dit gold onder andere voor het gemeentehuis van Waarde en "de Korenbeurs" te Kruiningen. Ook werden hinderwetvergunningen met foto's van de bedrijven afgebeeld en natuurlijk werd ook de watersnoodramp van 1953 niet vergeten. Tot slot werden er nog foto's gemaakt van originele stukken die zeldzaam of interessant zijn. Eind februari is de tentoonstelling afgelopen maar de lijsten blijven bewaard en wilt U ze toch nog eens zien dan is dat altijd mogelijk. Inmiddels kan het archief sinds augustus 1995 bezocht worden, waarbij men begeleiding van de archivaris kan krijgen. In het jaar 1995 werden in vijf maanden tijd zo'n 35 bezoekers ontvangen met verschillende interesses zoals de bouwvergunning van een huis, personages, genealogie, kadastraal onderzoek en diverse andere kleine onderzoekjes. Ook werden er schriftelijk vragen gesteld. Hiervoor moeten leges betaald worden, zodat het altijd verstandig blijft om af te wegen of het niet beter is toch het archief maar eens te bezoeken. Inmiddels zijn niet meer alleen de archieven van de voormalige gemeenten Kruiningen, Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde en Yerseke te raadplegen maar door in bewaringgeving is ook het archief van de werkliedenvereniging van Yerseke (1939-1964) te raadplegen en tevens het archief van het "Comité Autorit voor de ouden van dagen te Yerseke" '(1946-1967). Daarnaast is er door de heer

De Spuije | 1996 | | pagina 9