10 bewoners uit Zuid-Beveland, waarvan hij zelf ook deel uit maakte. De andere zes waren Gerardus H. Kakebeeke, penningmeester van de Breede Watering bewesten Yerseke; Hendrik C. van Deinse, ontvanger van de directe belastingen te Wolphaartsdijk; Cornelis P. Soutendam, lid van de gemeenteraad te Goes, Johannes C. Kakebeeke, burgemeester van 's-Heer Hendrikskinderen: Jacobus P. Kakebeeke, ontvanger der Kerk- en Armenmiddelen van 's-Heer Hendrikskinderen; Egbert P. Lenshoek, burgemeester en notaris te Wolphaartsdijk. De verbintenis werd aangegaan voor de tijd van negen jaar. Nog hetzelfde jaar kwam de bedijking tot stand. In de bedijking was tevens opgenomen het in 1633 bedijkte en in 1682 bij een stormvloed weer verloren gegane LEEUWERKENPOLDERTJE, gemeente 's-Heer Hendrikskinderen Het poldertje werd begrensd door de huidige LEUWERKEWEG gedeeltelijk dijk). Wel wat vreemd dat de benaming van de weg het met een letter "E" minder moet doen. Zo werd een polder van 196 hectare aan Zuid-Beveland toegevoegd. Men koos als naam "DE PERPONCHERPOLDER." Als beheerder werd J.C. Kakebeeke aangesteld. In dezelfde verhouding met het aandeel wat de ambachtsheren voor de bedijking in de schorren hadden, werd de polder verdeeld over de gemeenten. Wolphaartsdijk kreeg tachtig procent, 's-Heer Hendrikskinderen vijftien procent en 's-Heer Arendskerke vijf procent. Met het verstrijken van de negen jaar werd de combinatie van zeven ontbonden en de grond verdeeld. Verder werd een polderbestuur aangesteld met als dijkgraaf Egbert Petrus Lenshoek, inmiddels oud-burgemeester en notaris te Wolphaartsdijk. De "DE PERPONCHER POLDER" telt slechts twee, maar wel forse boerderijen. Aan het begin van deze eeuw werd er nog een zestal arbeiderswoningen aan toegevoegd. Twee daarvan zijn omstreeks 1970 afgebroken. Hofstede Landlust Al in het eerste jaar na de bedijking werd de kapitale hofstede "LANDLUST" gebouwd. In de volksmond wordt de schuur als de hoogste van Wolphaartsdijk genoemd. Ook de fraaie woning met de halfronde bovenramen is uniek voor onze streek. Van 1847 tot 1996 heeft "LANDLUST" een achttal eigenaars gehad en evenzovele pachters. Vanaf 1870 is de pacht in dezelfde familie gebleven, zij het met een vertakking naar de vrouwelijke lijn. Op de foto met de boerderij in zijn oorspronkelijke staat, poseert de familie Adriaan de Jager - Vermeule. Zij pachtten de hofstede van 1883 tot 1903. Hun zoon Laurus de Jager volgde hen op, doch liet geen zoon na. Wel een dochter Sara. In 1928 gaat dan de pacht over op de familie Anthonie van Dijke - de Jager. Thans wordt "LANDLUST" bewoond door de derde generatie Van Dijke. Een aardige bijkomstigheid is, dat samenvallend met het 150-jarig bestaan van de polder, Wouter van Dijke de hofstede met al de landerijen die daarbij horen heeft gekocht van de eigenaresse mevrouw Gratema- Quarles van Ufford. (Den Haag). Door deze transactie is Van Dijke inplaats van pachter, eigenaar van "LANDLUST" gewordenProficiat!!

De Spuije | 1996 | | pagina 10