2 Publikatie veldnamen Borsele. Helaas heeft deze uitgave vertraging opgelopen. Het boek zelf is al klaar. De bijbehorende tekening nog niet. We zijn voor het vervaardigen van deze tekening afhankelijk van derden. We hopen u de publikatie, als u hem besteld heeft, zo snel mogelijk toe te sturen. Heeft u nog geen bestelling geplaatst? Dat kan alsnog bij de heer J.A. Oostdijk, p/a gemeentearchief Goes, Wijngaardstraat 3, 4461 DA Goes. Verslagen van gehouden activiteiten Buiten-Bevelandse reis naar Tholen. Zaterdag 7 september beleven 16 deelnemers de jaarlijkse buiten-Bevelandse reis van de heemkundige kring Om 10 uur stappen ze in Yerseke met hun fietsen aan boord van het veerbootje op Gorishoek voor een tocht over Tholen. Het weer is prachtig. Een lekker najaarszonnetje belooft ons een aangename dag. Na 20 minuten leggen we aan en debarkeren we met onze tweewielers. Eerste reisdoel is, zoals van een nederlandse vereniging verwacht mag worden, de koffie. Helaas wreekt zich direct al het feit dat Zeeland de verwende toerist niet altijd all-year faciliteiten biedt. Het koffiehuis waar wij terecht dachten te kunnen heeft zijn winterslaap blijkbaar reeds aangevangen. Direkt neemt onze, naar wederom zal blijken, deskundige en slagvaardige gids Ad Beenhakker de gelegenheid te baat om ons op het doel van de tocht te wijzen. De koffie moet voorlopig wijken voor het cultuur-historisch belang. Aan de hand van een topografische kaart, waar we allen een fotokopie van krijgen schetst hij de historisch-geografische geschiedenis van Tholen in hoofdlijnen. Hierna kunnen wij goed voorbereid onze ontdekkingstocht over het eiland starten. De vliedberg van het gehucht Westkerke is het eerste markante restant van Middeleeuwse geschiedenis dat we op onze route tegen komen. Later zullen we er nog vele tegen komen, want dat er nog zoveel ouds op Tholen te zien valt, daar weten wij Bevelanders toch doorgaans niet zo veel van. In een doodlopend weggetje naar een wat hoger gelegen punt, waar enkele huizen en agrarische bedrijven staan, vertelt Ad hoe het er in de middeleeuwen uitgezien moet hebben. Een plaatselijke boer die zojuist met zijn trekkertje aankomt informeert ons nog over de plannen om de viedberg te restaureren en te omringen door een bos (is dat bos historisch of komen de plannen eenzijdig uit de hoek van de natuur liefhebbers?) Vervolgens fietsen we langs de inlaag van de Scherpenisse polder. De term karrevelden krijgt uitleg, alsmede de toekomstplannen met dit natuurgebied, waarin overigens nu nog een voormalige vuilnisstortplaats ligt. De Oosterschelde kant aanhoudend komen we bij het voormalig stoomgemaal, dat van buiten nog behoorlijk intakt is. De twee opvolgers van dit gemaal liggen even verder aan het boezemwater.

De Spuije | 1996 | | pagina 2