6 Herinneringen van een soldaat In mei 1996 ontmoette ik enkele kennissen uit Hansweert en Goes, waarmee ik in gesprek kwam. Natuurlijk kwam het over de oorlogsjaren en wel over het deel van Zeeland waar ik de oorlogsdagen van 1940 had meegemaakt, de Vlakebrug bij Schore. Via mijn opleiding als chauffeur in Naarden bij het regiment motorartillerie volgde in de zomer van 1939 de voormobilisatie. Op mijn verjaardag, 28 september, was ik thuis. Ik had een paar dagen verlof. Op die dag kwam er een telegram dat ik me moest melden in Zuidzande bij de Sectie 10 lang dertig. Nooit van gehoord. De 10 lang dertig waren twee kanonnen uit de eerste wereldoorlog, die stonden opgesteld in de richting van de monding van de Westerschelde. We sliepen toen in enkele lege huizen en in het café van Dewitte aten we van een goeie kok, de eigenaar van dat café. Na enige tijd werden we verplaatst naar Zuid-Beveland. De kanonnen stonden eerst in een schuur van een boerderij, later in een boomgaard achter de Vlakebrug. Eerst ben ik ingekwartierd geweest bij de familie Tolhoek in 's Heer Abtskcrke. Daarna kwam ik in Schore bij Jan Vermeulen, Langstraat 9 terecht. Buitengewoon goede mensen waren dat. Ik sliep daar met mijn vriend Freddy Kan, een joodse jongeman, die later met zijn familie in Duitsland is omgekomen. Wat mijn belevenissen in Schore betreft, we hebben er nog bezoek gekregen van Koningin Wilhelmina. Onze kanonnen stonden zoals begrijpelijk gericht in de richting van Rilland Bath. Al kort na het uitbreken van de vijandelijkheden

De Spuije | 1996 | | pagina 6