7 kwamen de Fransen ons te hulp. Van ons stond er een ander detachement met 8 cm geschut. Toen zowel de Fransen als de Nederlanders schoten, bleek het Franse geschut minder ver te dragen als het onze. Zowel de Fransen als wijzelf schoten echter met weinig resultaat op de naderende Duitsers. Toen er geen redden meer aan was, werden onze kanonnen met zand onbruikbaar gemaakt. Via Kapelle Biezelinge, waar we een verschrikkelijke nacht meemaakten, gingen we in de richting van Walcheren. In Kapelle overnachtten we in de auto's en in een school. Op onze reis werden we voortdurend beschoten. Tenslotte kwamen we in een park in Middelburg terecht. Ook daar werden we gebombardeerd. Een vaandrig beval ons uit elkaar te gaan. Zelf bleef hij bij de boom, waar we met een aantal maten omheen zaten. Hij, een Amsterdammer van 22 jaar, werd dodelijk getroffen door een granaatscherf. Hij overleed ter plekke. Wij hebben nog geporbeerd om bij het bombardement de inwoners te helpen, maar dat mocht niet van de Duitsers omdat we onze helmen nog droegen. Geplunderd werd er ook. Ik zie nog het publiek een slagerij leeg halen. Ons verblijf in Middelburg was echter maar kort. We leverden onze wapens in en we moesten zelfs nog in West-Kapelle de wacht houden bij onze eigen wapens. Daarna vertrokken we via de Sloedam naar Goes, waar we op het sportterrein moesten overnachten. De dag daarop reisden we naar Bergen op Zoom. Daar moesten we de kazerne in en at ik voor het eerst Duitse (zure) kuch. Na een nacht Bergen op Zoom gingen we naar 's Hertogenbosch. Van de burgemeester kregen we een ontslagbriefje uit de militaire dienst. Men wist kennelijk geen raad met ons. Op 21 mei 1940 kwam ik eindelijk thuis op Schouwen-Duiveland. Ik was toen even twintig jaar en na mijn thuiskomst was ik in zeer korte tijd grijs. Ik weet nog dat men overwoog om ons via Vlissingen naar Engeland te transporteren, maar dat is niet doorgegaan. In november 1940 kwam ik bij de marechaussee. W.J. Berrevoets Schatschravers op Valckenisse De afegelopen jaren is door archeologisch onderzoek en publikaties over het verdronken Valckenisse bij Waarde de nodige aandacht geschonken aan dit unieke monument. Helaas heeft die publiciteit er mede toe geleid dat regelmatig schatgravers het bodemarchief ter plaatse verstoren, hetgeen in strijd is met de monumentenwet. Dit voorjaar heeft onze heemkundige kring bij het gemeentebestuur van Reimerswaal gevraagd hiertegen aktie te ondernemen. Tot nu toe heeft dat nogniet tot concrete stappen geleid. Tevens gaat een van onze bestuursleden af en toe naar het Schor van Waarde om te kijken of er geen schatgravers aktief zijn. Zondag 20 oktober j.l. waren inderdaad drie personen met dedectoren en graafwerktuigen bezig. Ook op het kerkhof van Valckenisse verrichtte men graafwerkzaamheden. Ons bestuurslid heeft de politie gewaar schuwd, die inderdaad na een uur en een kwartier arriveerde. De schatgravers

De Spuije | 1996 | | pagina 7