8 waren oen juist op weg naar de dijk. Daar konden deze personen op het nippertje nog op heterdaad betrapt worden. Zij bleken, naast wat metalen oudheidkundige voorwerpen ook 6 juist opgegraven schedels met zich mee te voeren. Al deze voorwerpen zijn in beslag genomen. In ieder geval zal deze personen overtreding van de monumentenwet, waarop forse boetes staan, ten laste worden gelegd. Overtreding van het Wetboek van strafrecht kan in principe ook ten laste gelegd worden. Er is namelijk sprake van grafschennis. Wij wachten het handelen van justitie af en blijven waakzaam op eventuele schatgravers. Ook zullen wij bij de betrokken authoriteiten blijven aandringen op het nemen van passende maatregelen. Zo zullen wij als heemkundige kring een voorstel aan de provincie en Staatsbosbeheer doen om nieuwe borden met duidelijke teksten te plaatsen waar betreding van schor en slik gewoonlijk plaats vind. Boekbesprekingen Als paddestoelen schieten ze uit de grond, de publikaties over Zeeland en delen van onze provincie. Ook over de Bevelanden! De heemkundige kring doet er ook aan mee, in samenwerking met het gemeentearchief, maar alle lof voor Uitgeverij De Koperen Tuin, die het voortouw heeft genomen en dat kennelijk niet meer uit handen geeft. Bij de Koperen Tuin verscheen onlangs het bock van A. Katsman over de Ramp van 1953 te Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. Een schoolvoor beeld van een boek, dat nooit verschenen zou zijn, wanneer niet de Koperen Tuin zich over het verhaal van Katsman had ontfermd. Veertig jaar na dato hield Katsman in 1993 in Wolphaartsdijk een lezing, met diabeelden van de ramp in Wolphaartsdijk. De belangstelling was zo groot, dat het dorphuis te klein was. Een tweede avond volgde met weer een uitverkochte zaal. Het door Katsman verzamelde fotomateriaal is door hem op bekwame wijze van tekst voorzien en door de Koperen Tuin getransformeerd in een prachtig uitge voerd boek, waarin ook een door ds Ponsteen, Hervormd predikant, in 1953 gehouden preek naar aanleiding van de overstroming een plaats vond. Het is verkrijgbaar in de boekhandel. Leen Moerland en Annette Kuiper leverden het door Van Geyt uitgegeven boek "Op Reis door Walcheren en de Bevelanden" af. Het eerste exemplaar werd onlangs te Middelburg aangeboden aan het Tweede Kamerlid Beinema. Alle soorten van vervoer, eeuwen geleden en vandaag, komen aan bod in werk, dat niet alleen een praatje bij een plaatje is, alhoewel de illustraties natuurlijk het belangrijkst zijn, zoals in vrijwel alle door Van Geyt uitgegeven werken. Verkeer te land en verkeer te water komen aan bod. Veerdiensten, beurtschippers, de tramlijnen op Walcheren en Zuid-Beveland, de treinverbindingen, ja zelfs het luchtverkeer, het staat er allemaal in. Vlotgeschreven teksten en goed illustratie materiaal maken het tot een lezenswaardig geheel. Jammer, dat de uitgever hier

De Spuije | 1996 | | pagina 8