14 het zelve doen, waarvan er ondertusschen al eenige met knuppels begroet wierden. Na Hofdijk (arts) zijn verscheyde boosaardige slagen gedaan die hij telkens gelukkig ontweek, en tot zijn geluk want anders was hij waarschijnlijk dood geweest. Het was niet genoeg dat deze teekening door de presente leeden geschiedde, neen, de absente burgemeester en scheepen moesten ook nog teekenen, men ging met trom en vaandel naar hunne hofsteeden en dwongen hun onder bedreyging van den dood naar Cortgeen te komen en te teekenen. Dit was zodra niet verrigt of een voor een moesten buyten bij deze booswigten komen alwaar sommige gedwongen wierden te knielen onder het princevaandel en allerleey smaadheden en beschimping onder gingen. Nadat deze rol gespeelt was wierd ik gedwongen een publicatie te schrijven waarbij de magistraat vrijheid gaf aan een iegelijk om orange vercierselen te dragen, met belofte dat niemant daarover door de magistraat soude worden gemolesteert. Vervolgens moest 's nagts of in den morgenstond de klok geklept en deze publicatie gepubliceert en aanstonds geaffigeert aangeplakt) worden, onder bedreiging als vore. Na dat alles verrigt was en omtrent nog twee ankers genever met eenige flessen wijn uitgedronken waren, is deze woeste hoop 's morgens omtrent vijf uuren afgemarcheert, sonder egtercenige plundering ofte glazen alhier te hebben uitgeslagen. Er zijn zoo als meest in alle plaatsen eenige voorname bruteurs geweest die de geheele Wissenkerker gemeynte gedwongen hebben mede te gaan, onder bedreyging van andersints op zijn minst de glazen te zullen worden uitgeslagen of geplun derd te worden; en ten bewijze dat zij lieden van hun woord wilden zijn hebben zij aan drie burgerhuizen te Wissenkerke bij hun terugkomst de glazen ingeslagen, alleen omdat de bewoners derselver onder weeg waren teruggekeert. Ik behoeve aan Uwe Edelgeborene van de aanstokers van 't twistvuur in Noord-Beveland geene melding te doen; het zijn zonder twijfel al overlang verdagte persoonen, wiens woede over 't onlangs gebeurde is ver dubbelt. De menigvuldige conferentiën, tot diep in de nagt, en de aanhoudende expressens na en van Wissenkerke hebben mij bedugt gemaakt dat er iets gebeuren wierd; ik sal mij thans ten dezen niet uitlaten. Ik hoop daartoe nader beter gelegenheid te krijgen als alles in rust komt. De justitie is nergens werkzaam en daarom is het voorzigtigste mijns oordeels om alles ook alhier te laten slapen, selfs om aan bizondere persoonen geen ongenoegen te betonen voordat de tijd en gelegenheid daartoe gunstiger zij. Was het na de bedoelde persoonen hun wensch gelukt, dan waren er drie a vier dood geweest en hunne bezittingen ter plundering over gegeven, dat God genadiglijk heeft verhoed. Hofdijk is gevlugt maar waarna toe weet ik niet. Dat weet ik, dat hij te Rotterdam geweest is. De magistraat heeft heden een briev aan den Heer gezonden, dog die om reedenen minder gevallen als deze behelst. Ik eyndige deze onder toebidding dat God verhoede, dat er in Uw Edele's provincie niet sulcke schrikbarende en schreeuwende ongeregtigheden gepleegt worden als alhier en

De Spuije | 1997 | | pagina 14