16 Dinsdag 13 juli. Om half 7 opgestaan cn geresolveerd om de voorgenomen reis rondom het eiland om de menigvuldige regenbuien te staken. Om 10 uur naar de heer Vader gegaan. Karreman gesproken, het huis van de dominé gezien en bij de heer Vader gegeten. Het weer klaarde op en om drie uur reden wij een tour over Wissekerk en Kolijnsplaat en kwamen te half 6 bij een vriendelijke boer en boerin Noordhoek genaamd. Om 9 uur kwamen wij bij de heer Vader, deden een visite bij de oude burgemeester Glas, rookten nog een pijpje of twee bij de heer Vader en gingen om 11 uur aan boord. De jonge heer A. Vader ging met ons mee". Die reisde mee naar Vlissingen, Middelburg, Lillo, Antwerpen en Brussel. Op de terugweg naar Holland werd hij aan de Zijpe afgezet. En reisde met een toevallig passerende Kortgeense schipper naar huis, om kermis te gaan vieren "die alhier buitengewoon fraai en groot is geweest; 66 kramen met zeilen er over heb ik geteld". Een enorme gebeurtenis die reis voor de 20 jarige Bram: "Inderdaad het viel mij hard en was zeer aangedaan toen ik een gewenst gezelschap en verblijf moest verlaten, door wien en waarin mij zo veel eer en vriendschap was bewezen; ja, het gevoel nam zodanig de overhand, dat ik mij niet onthouden kon tranen te storten". Zo schrijft hij aan Foreest in zijn dankbrief! In 1795 volgt dan de grote gebeurtenis: de MACHTSOVERNAME DOOR DE PATRIOTTEN. In het Notulboek van de Gemeenteraad staat opgetekend hoe de eerste Volksvergadering op 30 maart 1795 plaats vond: "De magistraat van Cortgeen, zo Bailliuw, Burgemen Scheepenen en secretaris (met uitzondering nochtans van den Scheepen Bruijnier (een onverbetelijke Oranjeklant, die zich had uitgelaten de plunderingen in 1787 nuttig en terecht te vinden)) leggen bij monde van den Secretaris uit aanmerking der thans erkende oppermagt des volks ten behoeve der vergaderde Burgers in de kerk te Cortgeen hunne Posten needer verklaarende de vergadering dat ook Scheepen Bruijnier van deeze zijnen Post is ontheeven. Waarna op voorstelling van de Secretaris Baill. Burgen en Scheepenen op nieuw door de vergaderde Burgers worden aangesteld - terwijl ook den Secretaris door dezelve Burgers meede word aangesteld. Alle Presente Leeden derzelver Posten aanneemende leggen den Eed van getrouw in hunne posten te weezen af en word Paulus Strijd aangesteld om in plaats te fungeren van Scheepen Bruijnier, zo deeze zig daar van wilde onttrekken. In de Magistraatskamer geretourneerd zijnde arriveeren circa 3 uuren de Twee fransche officieren van Colijnsplaat met een detachement Soldaaten, 1 Tambour en pijper. Waar op de vrijheidsboom welke daartoe door den Baill. Vader als rentmeester van Cortgeen uit de Plantagie der Heerlijkheid was verleend, door burgers soldaaten onder groot gejuich en dans word geplant waama de Burgers op kosten van de magistraat Een vat Bier is uitgedeelt, de Soldaten in de Stads herberg behoorlijk verversching toegedient en de officieren in deeze vergadering zijn ontfangen waama door het vreedsaam vertrek van Burgers en franschen die gebeurtenis is geëindigt."

De Spuije | 1997 | | pagina 16